У капели Светог апостола Марка на православном гробљу у Мркоњић Граду данас је служен парастос за 181 српског цивила и војника убијеног у одбрамбено-отаџбинском рату, у оквиру обиљежавања 4. фебруара – Дана општине и 20 година од повратка становништва на своја огњишта послије петомјесечног избјеглиштва.
Након парастоса, положено је цвијеће код Спомен-обиљежја масовне гробнице и Централног споменика погинулим борцима Војске Републике Српске на Тргу српске војске. Церемонији је присуствовао и министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија.
Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић каже да је познато шта су Хрватска војска и Хрватско вијеће одбране починили крајем 1995. и почетком 1996. године, али да ни послије 20 година нико није одговарао за те злочине.
„Ушли су у Мркоњић и уништили комплетну индустрију, фабрике, привреду, стамбене јединице. Пронађена је масовна гробница са 181 жртвом. Све се зна, предмет се налази у Тужилаштву у Сарајеву и ни након 20 година није покренут процес за толике жртве. Није наше да судимо, само таржимо да људи у Тужилаштву раде свој посао“, нагласила је Аничићева.
Здравко Караћ, који је у масовној гробници пронашао тијело свог брата, присјетио се стравичних призора.
„У Мркоњићу се десио страшан злочин. Био сам кад је почела ексхумација масовне гробнице и видјели су се трагови свирепог убиства, на разне начине су их мучили и убијали. Вријеме пролази, процесуирања нема, испада да су само Срби криви“, каже Караћ и додаје да не вјерује да ће починиоци икад бити процесуирани.
Дан општине Мркоњић Град установљен је у знак сјећања на 4. фебруар 1996. године када су се, послије петомјесечног избјеглиштва, Мркоњићани вратили на своја огњишта.
У Мркоњић Граду је откривена једна од највећих масовних гробница у Републици Српској, у којој је пронађено 181 тијело. Обдукција је показала да су сви на звјерски начин мучени и убијени.
Осим ове масовне гробнице, било је и неколико мањих из којих су ексхумирана укупно 364 тијела.
За 117 дана хрватске агресије, на подручју мркоњићке општине порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано. Ратна шета процијењена је на 670 милиона марака. Иако се зна ко су починиоци, за злочине у Мркоњићу још нико није одговарао.
Везане вијести:
СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА ПОГИНУЛЕ СРПСКЕ БОРЦЕ
ПАРАСТОС ЗА ЖРТВЕ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ