U Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci danas je služen parastos za 487 grubišnopoljskih Srba pobijenih prije 71 godinu u kompleksu ustaških logora Gospić – Jadovno – Pag.
Parastos je služio jerej Dragan Grujić, uz sasluženje sveštenstva Banjalučke eparhije Srpske pravoslavne crkve /SPC/.
Osim desetak potomaka i poštovalaca žrtava, parastosu su prisutvovali predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović i predsjednik Udruženja „Jadovno 1941“ iz Banjaluke Dušan Bastašić.
Jerej Dragan Grujić je u svojoj besjedi pozvao potomke stradalih Srba u Drugom svjetskom, ali i proteklom obrambeno-otadžbinskom ratu, da čuvaju spomen na svoje članove porodica, pobijene samo zato što su bili pravoslavni Srbi.
Za sutra predviđeni kratki pomen i komemorativni skup, koji je trebalo da bude održan u Grubišnom Polju, otkazan je. Mada je završena replika uništene Spomen-ploče, organizatori nisu dobili saglasnost za njeno postavljanje, rečeno je Srni u Zavičajnom udruženju „Bilogora“ iz Beograda.
Pod izgovorom da Srbi kotara Grubišno Polje spremaju „đurđevdanski ustanak“, na inicijativu tamošnjeg župnika Petra Sivjanovića, iz Zagreba je u Grubišno Polje u predvečerje 26. aprila 1941. godine vozom stiglo oko 120 hrvatskih ustaša, na čelu sa „emigrantima“, šefom zagrebačke ustaške policije Ivicom Šarićem i Eugenom – Didom Kvaternikom.
U dogovoru sa tamošnjim ustaškim „logornikom“, advokatom Lujom Stahuljakom i „predstojnikom“ Zorislavom Mikićem, u noći između 26. i 27. aprila pohapšeno je u svojim kućama 504 pravoslavnih Srba.
U stočnim „G“ vagonima 27. aprila prebačeni su u „Zagrebački zbor“, a nakon toga u logor „Danica“ kod Koprivnice, čiji su bili prvi zatvorenici.
Krajem juna 1941. godine, prevezeni su u Gospić u Lici, a odatle na ostrvo Pag, u logor Slana. Tokom jula njih 487 pobijeno je u kompleksu ustaških logora Gospić – Jadovno – Pag.
Na željezničkoj stanici u Grubišnom Polju porodice pobijenih postavljale su spomen-ploče, koje su uništene 1971. i 1991. godine i do danas nisu obnovljene.
U proteklom ratu porušeno je na području Hrvatske više od 3.000 spomenika antifašističkoj borbi i civilnim žrtvama rata i to većina na područjima gdje nije bilo ratnih dejstava.
Izvor: SRNA