fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос српским жртвама усташких злочина

Код спомен-костурнице жртвама усташког злочина у Сребреници данас је служен парастос за више од 250 српских цивила које су усташе убиле други дан православног празника Света Тројица 1943. године у Сребреници и трећи дан Тројчиндана на Залазју.

Код спомен-костурнице жртвама усташког злочина у Сребреници данас је служен парастос за више од 250 српских цивила које су усташе убиле други дан православног празника Тројица 1943. године у Сребреници и трећи дан Тројчиндана на Залазју.
Сребреница – Залазје – парастос
Фото: СРНА

Поводом 75 година од звјерског покоља српског становништва у Сребреници и оближњем селу Залазје, прислужене су свијеће за покој душа настрадалих и положено је цвијеће код спомен плоче која је постављена 2015. године,
по.

Цвијеће су положили начелник општине Сребреница Младен Грујичић, делегације Борачке организације, Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, као и делегација потомака настрадалих жртава.

У спомен-костурници су, написано је на надгробној плочи, земни остаци неких жртава, које су свирепо побили припадници 29. бојне натпоручника НДХ Јосипа Курелца у свом надирању ка Дрини починивши геноцид над српским народом Сребренице и околине убивши 2.262 српска цивила међу којима 430 дјеце.

Тачан број настрадалих и сахрањених у овој костурници није никада утврђен.

Грујичић је изјавио да се не смију заборављати жртве и да се морају поштовати и одавати им дужна пошта да се злочин опет не понови као 1992. године.

Ова костурница и спомен-плоча показују да су на простору Сребренице Срби страдали у континуитету у свим ратовима што је комунистички режим прикривао јер на овој костурници нема имена и презимена жртава чије се кости у њој налазе.

„Овдје се годинама говори о страдању Бошњака у јулу 1995. године, а ова спомен-костурница и бројна спомен-обиљежја у нашој општини показују да су вршени масакри и покољи над српским цивилним становништвом у континуитету у свим ратовима у 20. вијеку. На та страдања треба подсјећати и не дозволити да се фалсификују историјске чињенице“, поручио је Грујичић.

Милош Николић чији је дјед Јово убијен другог дана Тројчиндана 1943. године у Сребреници годинама се интересује и прикупља податке о том страдању и рекао је да тачан број жртава никада није утврђен, али да је недавно дошао до податка који није помињан, да је овдје убијена Зорка Бурлица са петоро дјеце и мајком Мартом Васић.

Николић каже да одавање почасти жртавама значи много и да је потребно да се истраже подаци и на костурницу, на којој нема имена и презимена жртава временом, та имена упишу.

Извор: СРНА

Везане вијести:

У спомен-костурници нису кости имагинарних антифашиста него српских цивила

Усташе за један дан убиле више од 200 српских цивила

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

2 Responses

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: