fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Скопље: Собрање на бурној седници увело албански као званичан језик

Бивши премијер Македоније Груевски, чија се странка противи новом закону, замало се физички сукобио са председником парламента Џаферијем

Блиски сусрет Николе Груевског и Талата Џаферија (Фото: Бета-АП)
Блиски сусрет Николе Груевског и
Талата Џаферија (Фото: Бета-АП)

Скопље – Македонски парламент је, без расправе о готово 36.000 амандмана које је поднела опозициона странка ВМРО-ДПМНЕ, са 64 гласа за, без гласова против и уздржаних, усвојио Закон о употреби језика, који албански уводи као други званични језик у тој држави, јавља Танјуг.

Председавајући парламента Талат Џафери, из редова албанске ДУИ, спровео је свој унапред најављени наум и одбацио амандманску расправу, што је умало довело до обрачуна између њега и бившег лидера ВМРО-ДПМНЕ и претходног премијера Македоније Николе Груевског, па је морало да реагује и обезбеђење.

Како су пренели македонски медији, Груевски је пришао Џаферијевом столу извадио његову картицу из система за гласање и полио чашу воде по столу. Након тога Џафери је прогласио паузу у трајању од 15 минута, а даљи сукоб спречило је обезбеђење Собрања које је стало између Груевског и Џаферија.

ВМРО-ДПМНЕ је хиљаде амандмана на закон поднео након што је он усвојен у парламенту у јануару, а председник државе Ђорђе Иванов, близак тој странци, одбио је да га потпише и вратио га у Собрање.

Сат времена након почетка седнице, заседање је прекинуто због напетости, а председник парламента Џафери је, на захтев опозиције, прогласио једночасовну паузу. Претходно је Џафери, како је пренела Бета, прескочио тачку дневног реда о Закону о језицима којом је требало да почне скупштинска седница. Док су посланици ВМРО-ДПМНЕ тражили паузу, посланичка већина је гласала за законе коју су били следећи на дневном реду. Пошто су опозициони посланици почели да галаме, Џафери је ипак прогласио паузу.

Испред Собрања су у том тренутку биле стотине људи који су протестовали због Закона о употреби језика. Као и ВМРО-ДПМНЕ и Иванов, они га сматрају опасним по национално јединство Македоније.

Протест испред Собрања (Фото: Бета-АП)
Протест испред Собрања (Фото: Бета-АП)

Закон је на крају, по завршетку паузе, ипак изгласан, без расправе о амандманима, за које је владајућа већина оценила да су поднесени без намере да се тај акт поправи него само да би његово усвајање било блокирано. Џафери је заузео став да је о закону већ једном, пред усвајање у јануару које је ветом оборио Иванов, расправљано те да национални устав прописује да у таквом случају нема потребе да се тај део процедуре понавља и да одмах следи поновно гласање.

Већина посланика ВМРО-ДПМНЕ успротивила се ономе што су оценили као кршење пословника. Посланик те странке Илија Димовски је упозорио да ће усвајање тог закона без расправе бити у супротности са стандардима, а посебно зато што је тај акт обележен европском звездом. ВМРО је затражио да предлог закона буде повучен из расправе и потпуно одбачен и поручио да Заев уништава Македонију.

Лидер ВМРО Христијан Мицковски је још пре паузе напустио зграду парламента, а потом демантовао да се уочи седнице састао са премијером Зораном Заевом и председником парламента Џаферијем, како су то неки медији раније пренели. ВМРО-ДПМНЕ, иначе, бојкотовао је рад Собрања све до ове седнице.

Закон су први пут изгласали посланици владајуће већине коју чине Социјалдемократски савез Македоније и ДУИ, највећа партија Албанаца у Македонији. СДСМ Зорана Заева је ушао у коалицију с албанским партијама тек након што је прихватио такозвану „Тиранску платформу”, која је предвидела одређене услове политичких партија Албанаца да подрже македонску владу, међу њима и усвајање Закона о језику.

Овај нови, трећи закон о језицима за последњих десетак година предвиђа да албански коначно постане други службени језик у Македонији. Предлог закона намеће обавезу да се албански језик користи у свим институцијама власти на државном и локалном нивоу. Македонски је службени језик на територији целе државе и у међународним односима.

Овај, као и претходни закони о језицима, позива се на пети амандман на Устав Македоније, који предвиђа да „други језик”, који говори најмање 20 процената грађана, може да се користи у службеној комуникацији. Цензус о бројности испуњавају само припадници албанске националности.

ВМРО, међутим, сматра да је нови закон о језицима супротан Уставу и упозоравају да ће закон о употреби језика од Македоније направити двонационалну и двојезичну државу. За ову опозициону странку Заев и његова влада су представници „марионетског режима” подложног страним утицајима, а нови закон је последица попуштања пред спољним, али и притисцима коалиционих партија Албанаца, без чијег учешћа није могао да састави владу.

Стога они оптужују Заева да је спреман да под страним притиском „прода” име државе, идентитет нације и језик. Иван Стоилковић, посланик Демократске партије Срба, која је у савезу са ВМРО-ДПМНЕ, каже за Танјуг каже да тај закон не само да излази из оквира Устава Македоније, већ је и изван оквира најлибералнијих тумачења Охридског споразума. Стоилковић каже и да је реч о акту који представља само увод у федерализам уставноправног поретка.

(Политика, 14. 3. 2018)

Извор: Стање ствари

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: