fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Школски примјер геноцида који је прошао скоро некажњен

Директор Документационо информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац изјавио је Срни поводом 23 године од убиства 88 Срба у акцији хрватске војске „Медачки џеп“ да је та акција школски примјер геноцида и да чињеница да је мали број починилаца процесуиран и осуђен представља велику срамоту за УН, Хашки трибунал и хрватско правосуђе.

Медачки Џеп
Медачки Џеп

Он је подсјетио да је дефиниција „спржена земља“ у правну терминологију ушла након што је командант Унпрофора Жан Кот употријебио тај термин, описујући стање које је затекао у српским селима након те хрватске акције од 9. септембра 1993. године.

„Кот је тада написао – Нисам затекао знакове живота, ни људи, ни животиња. У неколико села кроз која смо данас прошли разарање је потпуно, систематско и намјерно“, подсјетио је Штрбац и констатовао да ако нешто по Конвенцији УН представља геноцид онда је то операција „Медачки џеп“.

Управо стога, каже Штрбац, чињеница да је Хашки трибунал, након подизање оптужнице против четири хрватска генерала, тај предмет уступио хрватском правосуђу баца страшну љагу на тај суд.

„Имали смо суд УН, пред њима је био извјештај њиховог команданта, подигли су оптужницу, а онда предмет вратили хрватском правосуђу и велико страдање и масовно убиство Срба претворили у фарсу“, рекао је Штрбац.

Он је подсјетио да је првооптужени хрватски генерал Мирко Норац касније правоснажно осуђен на шест година затвора и да је за „Медачки џеп“ од Хрвата нижег ранга осуђен само Велибор Шолаја и то на најблажу казну од пет година затвора.

„Оптужен је јер је, како је наведено, непознату жену, коју су гардисти извукли из куће убио, пуцајући на њу заједно са својим саборцем Јосипом Мршићем“, навео је Штрбац.

Он је напоменуо да је међу процесуираним и Јосип Крмпотић, али да је тај поступак у фази истраге.

„Они намјерно одуговлаче процесе и минимизирају тај злочин. Зато видите у оптужници Шолаји формулацију `непозната жена`. Тамо нико није био непознат, свих 88 убијених имају имена и презимена и били су Срби“, истакао је Штрбац.

Он је указао да је 1991. године на простору насеља Дивосело, Читлук и Почитељ живјело 780 житеља, скоро сви српске националности, док у Читлуку данас живи само један српски брачни пар, у Почитељу троје стараца, док је Дивосело – „село духова“.

Операција „Медачки џеп“, позната као „Крвави септембар у Лици“, био је трећи напад снага Хрватске на снаге Републике Српске Крајине /РСК/ од када је подручје РСК стављено под заштиту Унпрофора.

Напад је почео 9. септембра 1993. године изненадним упадом хрватских војника у српска насеља Дивосело, Читлук и Почитељ.

Том приликом убијено је 88 лица српске националности, од којих 36 цивила.

Међу убијенима је и 17 жена, 26 лица старијих од 60 година, док се за тијелима 14 убијених још трага.

У акцији није било рањеника, убијене су све животиње и спаљена српска имовина.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Навршава се 23. године од масакра у Медачком џепу

Чедомир Антић: Дужни смо да памтимо Српску Крајину

Подсећања: Лекар хрватске војске потврдио – у Медачком Џепу цивили немилосрдно ликвидирани

Суд није видео масакр у Лици

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: