fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Sjećanje na stravičan zločin na Ozrenu i Vozući (VIDEO)

U Petrovu, kod Manastira Ozren, služen je parastos i položeni vijenci povodom Međunarodnog dana nestalih, a prisutni su se prisjetili i 412 Srba s ovog prostora koji su poginuli u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Ozren - Dan nestalih Foto: RTRS
Ozren – Dan nestalih Foto: RTRS

Pronađena su 383 lica, dok se 129 još vode kao nestali. Na Ozrenu je sa 11 lokacija izmješteno 131 tijelo.

Radomirka Duvnjak sa Kupresa danas živi u Vlasenici. Mužu, koji je na Kupresu zarobljen 1992. godine i odveden u hrvatski zatvor od tada se gubi svaki trag.

– Strašno je teško sve ove godine tragati za sudbinom svoga najmilijeg, a da ne znaš gdje su njegove kosti, da ga dostojno sahraniš, da ostaviš djeci u budućnosti da ne znaju gdje im se nalazi grob njihovog najmilijeg – kaže Radomirka.

Predstavnici porodica nestalih kažu da su im mnogi davali obećanja da će pronaći tijela njihovih najmilijih, ali da do sada niko to nije ispunio.

– Mi smo im djelimično povjerovali i dali smo im do znanja da želimo u roku najmanje tri mjeseca da nam daju odgovor šta su uradili sa svojim obećanjem koje traje već 20 i više godina – kaže Marko Grabovac, predsjednik Republičkog odbora za traženje zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Na Ozrenu i Vozući počinjen je stravičan zločin. Pravosudne institucije BiH ne rade svoj posao, saglasni su predstvanici organizacija poginulih boraca i nestalih.

– Svi su elementi tu da ima sve karakteristike neoborive za lokalni genocid – kaže Nedeljko Mitrović, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Zoran Blagojević, ratni komandant Vojske Republike Srpske kaže da je u logor Odreda „El Mudžahid“ izvršena najveća tortura i najveći zločin nad pripadnicima VRS.

Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica ističe da veliki problem u traženju nestalih predstavlja izmještanje posmrtnih ostataka, koje se kako kaže, dosta često dešavalo u FBiH.

Porodice nestalih plaše se da će živi svjedoci počinjenih zločina umrijeti i da se nikada neće saznati istina.

– Rješenje mora biti. Na kraju krajeva pravda je uvijek spora, ali je ona dostižna – ističe Miladin Dragičević,  izaslanik predsjednika Republike Srpske.

Prema saznanjima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, na području Ozrena i Vozuće poginulo je više od 1.100 Srba u ofanzivi pripadnika takozvane Armije BiH, uključujući i odred „El mudžahedin“.

Izvor: Radio Televizija Republike Srpske

 

Vezane vijesti:

I dalje bez traga 2.500 Srba

BiH da ubrza traženje nestalih ili vrati u nadležnost Srpskoj

Obilježen Međunarodni dan nestalih Srba sa Kosmeta

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: