На гробљу Божовац у Фочи ће у понедјељак, 23. јула, бити обиљежено 26 година од масовног страдања Срба у фочанској мјесној заједници Јабука, најављено је из општинског Удружења прогнаних и расељених Срба.
У зору 23. јула 1992. године, припадници такозване Армије БиХ из Горажда у нападу на шире подручје Јабуке нису имали милости ни за дјецу, жене и непокретне старце, а у крвавом походу попалили су све српске куће и помоћне објекте у тада фочанској мјесној заједници Јабука, која је након рата Дејтонским мировним споразумом припала Федерацији БиХ.
Најмлађа жртва био је тринаестогодишњи дјечак Ново Елез.
Међу убијенима су били и старији брачни парови Милован и Марија Скакавац, Милош и Анђелка Тривун, Остоја и Софија Ћосовић, Драго и Јока Стојановић, слијепа старица Милка Ковач и непокретна Зорка Симовић, као и Милош Вуковић, који је у Другом свјетском рату преживио Битку на Сутјесци и Сремски фронт.
Са географске карте тада је избрисано 18 српских села подно Јахорине, а минирана је и до темеља срушена и мјесна црква Преображења Господњег.
Прилозима вјерника црква је обновљена 2005. године, а у дворишту цркве је подигнут споменик страдалим Јабучанима.
Овај злочин био је прво масовно страдање Срба у фочанској општини, за које још нико није одговарао.
Свједоци су давали изјаве прво Министарству унутрашњих послова Републике Српске, па Тужилаштву у Требињу, а онда и инспекторима Агенције за истраге и заштиту БиХ и Обавјештајно-безбједносне агенције, али тужилаштва Српске и БиХ никада нису подигла ниједну оптужницу.
Након рата, Дејтонским мировним споразумом Јабука је припала Федерацији БиХ, преостало српско становништво се морало селити са својих огњишта, а посмртни остаци страдалих Јабучана тада су пренесени на Градско гробље Божовац у Фочи.
Посјета гробљу предвиђена је у 11.00 часова.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Желим да моје дијете, никада не доживи оно што смо ми и наши преци проживјели
Сјећање на злочин у Јабуци: Имена извршилаца позната, казне још нема