У понедјељак, 16. априла, навршавају се 74 године од првог савезничког бомбардовања Београда у Другом свјетском рату, када је на тај град бачено више од 1.500 тона бомби.
У бомбардовању савезничке авијације 16. и 17. априла 1944. године, на православни Васкрс, евидентирано је 1.160 погинулих српских цивила, као и 18 Нијемаца, али тачан број никада није утврђен, док је рањено 1.400 становника.
Циљ више од 400 бомбардера било је уништавање војних, привредних и административних објеката које су користили Нијемци како би се ослабио њихов положај на Балкану, али су страдале и болнице и цијеле стамбене четврти у главном граду.
Потпуно је уништено породилиште у Крунској улици, гдје су према доступним подацима погинуле 22 породиље и 22 новорођенчади млађих од осам дана, као и двије породице које су им биле у посјети.
Погођени су и једно обданиште, трг Славија, Немањина и Дечанска улица, Бајлонијева пијаца, Пашино брдо, Зелени венац, жељезничка станица, Народно позориште, Сењак и улице Милешевска, Кнез Михајлова, Краљице Наталије, Милоша Великог и Сарајевска.
Велика разарања претрпјео је и концентрациони логор Сајмиште, гдје је потпуно уништен највећи павиљон у којем је била смјештена већина затвореника, а страдало је између 80 и 120 логораша, док је знатно више повријеђено.
Београд је до септембра 1944. године бомбардован 11 пута.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Крвави Васкрс 1944: Енглези су Србе бомбардовали на Титов …
Бомбе на Васкрс 1944. као „савезничка“ подршка партизанском …
„Њихов ускршњи дар, у црно завијени Београд“ | Јадовно 1941.