fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас и сутра сјећање на егзодус сарајевских Срба

У Братунцу ће вечерас бити одржана академија сјећања поводом 21 године од егзодуса Срба са подручја Сарајева, а сутра на братуначком гробљу биће служен парастос погинулим борцима са сарајевског ратишта чији су посмртни остаци пренесени у Братунац, те прислужене свијеће за покој душа.

Гробље на коме су сахрањени пренесени посмртни остаци погинулих бораца са сарајевског ратишта.
Гробље у Братунцу Фото: СРНА

Програм у оквиру академије, у организацији Завичајног удружења „Сарајевски Срби“ које окупља избјегле Србе из Сарајева и долине Босне, почеће у 19.00 часова у братуначком Дому културе, а парастос погинулим борцима на братуначком гробљу биће служен сутра од 11.00 часова.

Програм, током којег ће наступити фолклорни ансамбл Српског добротворног и културно-умјетничког друштва „Свети Василије Велики“ из Братунца, а београдски глумац Лепомир Ивковић извести монодраму „Вождово радовање“, почеће подсјећањем на тешке дане и егзодус Срба из сарајевских општина које су у рату одбрањене одбијањем 36 офанзива, а након потписивања Дејтонског мировног споразума припале Федерацији БиХ.

Срби из Илијаша, Вогошће, Хаџића, Илиџе, Рајловца, Грбавице и дијела сарајевског Старог града напустили су вјековна огњишта кроз мећаву и непрочишћеним шумским путевима, оставили су имања, кренувши у потпуну материјалну неизвјесност, исцрпљени четворогодишњим ратом и великим људским и материјалним губицима.

Први пут у историји човјечанства догодило се да народ који креће у егзодус оставља имовину, а носи посмртне остатке погинулих сродника и бораца.

Након одбијања више од 30 непријатељских офанзива, не желећи да живе под туђом влашћу, око 150.000 сарајевских Срба након потписивања Дејтонског мировног споразума напустило је своје одбрањене домове и имања.

Егзодус је започео у децембру 1995. године, а завршен је почетком марта 1996. године. Највећи број избјеглих српских породица са подручја Сарајева населио се на подручју Епархије зворничко-тузланске.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Двије деценије од егзодуса сарајевских Срба | Јадовно 1941.

20 година егзодуса Срба из Сарајева: Жртва за Српску | Јадовно …

Хиљаде сарајевских Срба запалиле свијеће на Малом Зејтинлику

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: