Владика Данило I Петровић Његош
Последњу похару Цетиња и Цетињског манастира починио jе Махмут-паша Бушатлиjа, силник и горопадник коjем ни султан ниjе могао доћи главе.
Те 1697. године на владичански трон на Цетињу ступа млади jеромонах Данило Петровић. Не зна се сигурно колико jе година имао, али jе свакако био веома млад и зна се да му jе крштено име било Никола – Никола Шћепчев Ераковић, по оцу Шћепцу и засеоку Ераковићи на Његушима у коjем су живjели Петровићи:
– Данило jе убрзо отишао у Печуj у Мађарску – казуjе историчар Предраг Вукић – гдjе се у изгнанству налазио избjегли пећки патриjарх Арсениjе Трећи Чарноjевић, иначе и сам родом са Цетиња. Он га jе ту у Печуjу 1700. године рукоположио за митрополита Црне Горе, брда и приморjа. Том приликом му jе издао „синђелиjу“ коjом jе одредио да се под jурисдикциjом његовом, осим старе Црне Горе, налазе jош и области Грбља, Паштровића, Луштице, затим Бар, Улцињ, Скадар, Подгорица, Кучи, Пипери, Братоножић, Бjелопавлићи, Морача и Ровца.
Владика Данило jе убрзо потом обновио Цетињски манастир, али на новоj, садашњоj локациjи, на коjоj се, несумњиво, раниjе налазио двор Ивана Црноjевића, у народу познатиjег као Иван – бег. Обнова jе траjала три године, у раздобљу између 1701. и 1704.
Босански везир Ахмед-паша Шавчалиjа ће, ни десет година касниjе, 1712, поново похарати Цетињски манастир, али много већу похару jе двиjе године потом извршио босански везир Нуман паша Ћуприлић (био jе, иначе, албанског пориjекла, прим Б.С). Он jе у октобру 1714. године прегазио Црну Гору и темељно опустошио Цетиње и Цетињски манастир. Владика Данило jе благовремено избjегао и пред том силом се прво склонио у Млецима, а одатле jе потом отишао у Русиjу…
Цетињски манастир ће опет темељно бити обновљен тек десет година касниjе, а по пети, и последњи пут, ову светињу ће jош jедном похарати Бушатлиjе. Поред тога што га jе Сулеjман-паша Бушатлиjа два пута харао и разарао (1685. и 1692), поход на Цетиње jе готово сто година касниjе предузео и Махмут-паша Бушатлиjа, такође далеки потомак Скендер-бега Бушатлиjе, односно потурченог Станише-Станка Црноjевића.
– Он ће – каже Предраг Вукић – у jуну 1785. године са великом воjском кренути на Црну Гору, а основни циљ му jе био да попали Цетиње и похара Цетињски манастир. Владика Петар Први Петровић Његош ниjе у том тренутку имао снаге да се одупре Махмут-пашиноj сили па jе он лако остварио своj наум.
На Цетињу jе направио пустош. Задржао се свега три дана, од 24. до 27. jуна 1785, а онда у повратку прегазио и Паштровиће, коjи су у том тренутку били под млетачком влашћу. Спржио их jе и под нож ставио све што се на вриjеме ниjе склонило пред његовом ордиjом, чак и дjецу, жене и старце.
Трагедиjа попа Рада Андровића
Пошто jе спалио Цетиње и разорио Цетињски манастир, Карамахмут Бушатлиjа, како jе себе називао због своjе крвне везе са Црноjевићима (Турци су и Црну Гору звали Карадаг или Карадаглиjа), одлучио jе да се у Скадар врати преко Паштровића и Спича. На племенском скупу, на коjем су Паштровићи у страху од скадарског зулумћара виjећали шта им jе радити, главну риjеч jе, наравно, имао наjумниjи и наjутицаjниjи међу њима, поп Раде Андровић. У jедном тренутку он jе осjетио да међу племеницима постоjи неко подозрење према њему, а онда му jе jедан отворено рекао:
– Просуо се по пуку глас као да си ти у некакве таjне договоре с пашом и да нам кућа гори изнутра…
– Давам ви jемца Бога да ћу сад поћи паши под шатор и ако не шће проћи мирно, хоћу му, скоту, крв попити, па ћете виђети jесам ли Обилић или Бранковић – плануо jе Андровић.
Кад jе делегациjа Паштровића на челу са попом Андровићем, наравно без оружjа, дошла под пашин шатор и замолила га да нареди воjсци да народу паштровском не чини каквог зулума, бездушник мигнуо jедном од своjих доглавника и на албанском наредио да изведе попа и његове племенике и све их побиjе. Како jе поп, изгледа, знао нешто мало албански разабрао jе шта jе везир наредио, па исти час из потаjе тргао двиjе „шпагарице“, двиjе кубуре на кремен:
– А ђе ти jе вjера, псето безаконо! – брекнуо паши и уперио му кубуре у прси, али обjе закажу. Прискочи онда пашина пратња и на мjесту га убиjе…
Сjутра: ЧОВЈЕК КОЈИ НИЈЕ ИМАО МИЛОСТИ
Извор: Дан
Везане виjести:
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу II
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу III
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IX
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XII