Немачко гробље на делу војног аеродрома Голубовци и даље изазива бурне реакције. Да се не замери НАТО, држава пристала да понижава потомке убијених
Подгорица – Шездесет четири гробнице за припаднике злогласне СС „Принц Еуген“ дивизије која је сејала смрт по Пиви, Велици и другим црногорским местима, смештене на делу војног аеродрома у Голубовцима надомак Подгорице, жестоко су поделиле Црногорце. Посебно оне чије кости предака чаме у бројним јамама и другим стратиштима чекајући да буду достојно сахрањене.
– Сваки човек има право на гроб и гробови не би требали да су било коме непријатељи, али нама сметају двоструки аршини у којима актуелни режим не дозвољава право на гроб и обележје за више од 10.000 наших сународника разасутих од Цркве светог Ђорђа у Подгорици до Кочевског рога у Словенији, а да истовремено, на другој страни, према онима који су некад окупирали нашу отаџбину, поступа на сасвим другачији начин, упозоравају из Нове српске демократије.
Професор Радан Николић, председник Удружења бораца ратова од 1990. каже да су овим чином погажене антифашистичке вредности.
– Не могу се помирити са злочинцима и срамотом коју је овом народу нанео режим! Знам да сваки човек има право на гроб, али у Црној Гори то право пре имају они који су је убијали – каже Николић.
Наш саговорник додаје да се сада отварају многа питања, попут оног ко је ушао у архив Државне безбедности и дошао до имена убијених фашиста.
– Јавност треба то да зна, као и начин на који су страдали немачки војници. Прочитао сам у загребачком „Вечерњем листу“ информацију да је Црна Гора још 2009. године ексхумирала 250 немачких војника и предала их Хрватској у Сплиту, а да то нико овде није знао!
Николић са горчином говори о односу власти према погинулим борцима у ратовима деведесетих.
– Плашећи се да се не замере НАТО званичницима, највиши носиоци државне власти, као и представници Војске Црне Горе, никада нису нашли за сходно да подсете на своје жртве, истиче Николић.
ЗАБОРАВЉЕНИ ГРОБОВИ
– Никада ниједна власт у Црној Гори није водила рачуна о томе шта је са гробовима црногорских војника и официра који су оставили животе у аустроугарским концентрационим логорима. Један од њих је и мој деда Митар Илије Вукић. Интересантно да краљ Никола није испољавао нарочиту бригу за своје ратне заробљенике. Док се налазио у изгнанству у Француској, није дизао глас против аустроугарске окупације и њених злодела – каже историчар Предраг Вукић са Цетиња.
Аутор: В. КАДИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Црна Гора подигла споменик нацистима: Фашисти почивају под петокраком (први дио)