fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СЕДАМДЕСЕТ ГОДИНА ОД ЗЛОГЛАСНЕ РАЦИЈЕ У ГРУБИШНОМ ПОЉУ

Grubišno polje

На данашњи дан приjе 70 година, свега двиjе седмице након проглашења Независне Државе Хрватске /НДХ/, на подручjу Грубишног Поља у западноj Славониjи ухапшено jе 504 лица српске националности, од коjих се 487 никада ниjе вратило.

„Под изговором да Срби котара Грубишно Поље спремаjу `ђурђевдански устанак`, на инициjативу тамошњег жупника Петра Сивjановића из Загреба jе у Грубишно Поље у предвечерjе 26. априла 1941. године возом стигло око 120 хрватских усташа, на челу са `емигрантима`, шефом загребачке усташке полициjе Ивицом Шарићем и Еугеном Кватерником“, рекао jе Срни предсjедник Удружења грађана „Јадовно 1941.“ Душан Басташић, чиjих су двоjица дjедова и стриц били међу ухапшенима, коjи се никад нису вратили.

У договору са тамошњим повjереником МУП-а НДХ адвокатом Луjом Стахуљаком и „предстоjником“ Зориславом Микићем, у ноћи између 26. и 27. априла похапшено jе у своjим кућама 504 православних Срба.

У сточним „Г“ вагонима 27. априла пребачени су у „Загребачки збор“, а након тога у логор „Даница“ код Копривнице, чиjи су били први затвореници.

Краjем jуна 1941. године, превезени су у Госпић у Лици, а одатле на острво Паг, у логор Слана. Током jула њих 487 побиjено jе на Велебиту, изнад мjеста Трибањ Крушчица, у диjелу комплекса усташких логора Госпић.

На жељезничкоj станици у Грубишном Пољу породице побиjених постављале су спомен-плоче, коjе су уништене 1971. и 1991. године и до данас нису обновљене.

На педесетогодишњицу страдања 1991. године служен jе у Грубишном Пољу парастос, одржан комеморативни скуп и у парку постављен камен-темељац за споменик невиним жртвама, коjи jе, такође, уништен почетком протеклог рата.

Код Шаранове jаме на Велебиту, на инициjативу Удружења грађана „Јадовно 1941.“ из Бањалуке, по трећи пут jе постављена спомен-плоча 26. jуна прошле године.

„На 70. годишњицу, у Грубишном Пољу неће бити комеморативног скупа. У том граду, гдjе функциjу замjеника градоначелника врши тамошњи Србин, члан владаjућег ХДЗ-а, данас нигдjе нема споменика о стравичном злочину.

Жалосна jе и чињеница да Српско народно виjеће ниjе смjело или ниjе хтjело да код свог коалиционог партнера ХДЗ-а `испослуjе` макар симболичан помен за 487 убиjених Срба“, каже
Басташић.

Акциjом „Откос“ краjем октобра 1991. године, а онда и 1995. акциjом „Бљесак“, Срби Грубишног Поља сведени на Туђманових три одсто.

Годишњица без комеморациjе, Глас Српске 27.04.2011. - Godišnjica bez komemoracije, Glas Srpske 27.04.2011.

Извор: срна

Везане виjести:

Стратишта НДХ, Грубишно Поље

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: