fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сећање на погром хиљаде невиних

Програмом „Ледена тишина“ биће обележена 75. годишњица рације

Немилосрдни мађарски фашисти: Хортијеве јединице убијају невино становништво
Немилосрдни мађарски фашисти: Хортијеве
јединице убијају невино становништво

Низом догађаја Културни центар Новог Сада обележиће наредних дана један од најтрагичнијих догађаја у историји Новог Сада – 75. годишњицу Новосадске рације.

У оквиру програма „Ледена тишина“, Новосађани ће имати прилику да се од 24. до 26. јануара на изложбама и предавањима ближе упознају са трагичним догађајима 1942. године под мађарском окупацијом. Међу жртвама погрома нашли су се и изузетни уметници, чији се рад и дан-данас памти.

– Програм „Ледена тишина“ биће у знаку едукативних и значајних предавања. Посетиоци ће имати прилику да сазнају више о Новосадској рацији и другим догађајима, који су оставили неизбрисив траг у историји града – најављују из КЦНС.

У уторак, 24. јануара у подне, биће отворена изложба „Ледена тишина – сећање на жртве Новосадске рације 1942. године“, коју ће отворити директор КЦНС Бојан Панаотовић, помоћник покрајинског секретара за културно наслеђе, др Милан Мицић, и в. д. директора Музеја Војводине др Драго Његован.

Истог дана у Трибини младих, у 12.30, др Драго Његован говориће на тему: „Улазак мађарске војске у Бачку априла 1941“. Сутрадан ће др Милан Мицић одржати предавање „Колонистичка насеља у Бачкој 1920-1941“, а у четвртак, 26.јануара, др Александар Хорват говориће на тему: „Мађарски окупациони режим у Бачкој 1941“. Обе трибине почеће у 12 часова.

ОКУПАЦИЈА И РАЦИЈА

ГОДИШЊИЦА Новосадске рације обележава се у знак сећања на жртве злогласне акције мађарских окупационих снага у Другом светском рату, у којој је од 4. до 29. јануара 1942. у Новом Саду и другим местима Војводине побијено и под лед Дунава бачено неколико хиљада житеља, углавном Срба, Јевреја и Рома.

Аутор: Ј. С.

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Годишњица почетка јануарске Рације 1942. у Шајкашкој области

Новосадска Рација 1942.

На Тиси црна ћуприја

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: