fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Савезници су знали за Холокауст још 1942. и ево зашто су ћутали

Савезничке снаге су биле свесне Холокауста две и по године раније него што је уврежено мишљење, а чак су имали и унапред припремљене оптужнице за ратне злочине против Адолфа Хитлера и његових главних нацистичких команданата.

Нова документа, која 70 година нису видела светлост дана, показују да су раније, још у децембру 1942. године, а и пре, САД, Велика Британија и совјетска влада били свесни да је најмање два милиона Јевреја убијено и да је још пет милиона у опасности, и имали су припремљене оптужнице.

Упркос својим сазнањима савезници су веома мало урадили по питању да покушају да их спасу или пруже уточиште онима који су у животној опасности.

Министар из ратног кабинета Винстона Черчила, рекао је да Јевреји не треба да се сматрају посебним случајем и да британска империја већ има и превише избеглица и не може да им понуди уточиште.
– Велике силе су коментарисале масовно истребљење Јевреја, две и по године пре него што се то десило, и то у више наврата – рекао је Ден Плеш, аутор нове књиге „Људска права после Хитлера“ за Индепендент.

– Претпостављало се да се о томе сазнало кад су откривени концентрациони логори, али јавни коментари у вези са Холокаустом су се десили много раније – истакао је Плеш, иначе професор у Центру за дипломатију и међународне студије СОАС Универзитета у Лондону.
Професор је нагласио да су савезничке силе почеле да пишу оптужнице о ратним злочинима на основу сведочења, која су прокријумчарена из логора и преко Покрета отпора, у више држава које су тада биле под нацистима. Међу тим документима је и онај који криви Хитлера за ратне злочине и датира из 1944. године.

Професор Плеш каже да упркос колекцији доказа и процесуирањем стотине нациста, Савезници су јако мало урадили како би помогли онима у опасности. Он је рекао да су напори изасланика америчког председника Рузвелта, Херберта Пела, потиснути од стране антисемита у америчком Стејт Департменту.

Господин Пел је касније тврдио да су појединци из Стејт Департмента били забринути да ће бити повређене економске везе између САД и Немачке након рата, уколико се настави процесуирање нациста.
Након што је Пел изашао у јавност са скандалом, Стејт Департмент се сложио са судским гоњењем нациста у Нирнбергу.

– Међу разлозима које су дали САД и Британија, у вези са сузбијањем кривичних гоњења нациста, је схватање ће бар неко од њих бити потребан како би се одновила Немчка и суочила са комунизмом, који је у то време био виђен као велика опасност – навео је Плеш.

Он је своје истраживање спровео на основу докумената која су 70 година била под кључем за истраживаче. Они који су желели да прочитају нешто из архиве Комисије УН за истраживање ратних злочина (UNWCC) морали су да траже дозволу, не само од своје владе, већ и од секретаријата УН. Чак и након тога, истраживачима неколико година није било дозвољено да хватају белешке. Бивша америчка амбасадорка при УН, Самната Пауер је преузела кораке како би архивски документи постали доступни.

(Блиц)

Извор: ВИДОВДАН

Везане вијести:

Годишњица ослобађања концентрационих логора у Немачкој …

Израел се противи називању концентрационих логора у …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: