Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је данас да су „Невесињске пушке“, устанци подизани у Херцеговини, представљале симбол борбе српског народа за слободу коју је увијек бранио крвљу.
Савановић, који присуствује обиљежавању 142 године од „почетка устанака у Херцеговини – „Невесињске пушке“, рекао је Срни да је ово прилика да се Срби са поносом сјете славних људи који су подигли устанак, јер је српски народ вјековима био под ропством Отоманске империје и трпио незапамћену суровост.
Он је навео да су прваци тадашњег времена – Радовићи, Беровићи, Ковачевићи, Лубурићи, као честити домаћини, скупили снагу и имали довољно храбрости да стану испред свог народа и подигну устанак.
Савановић је напоменуо да је резултат овог рата било признање независности Србије и Црне Горе, те аустроугарска окупација БиХ на Берлинском конгресу 1878. године.
Он је подсјетио да је друга „Невесињска пушка“ устанак подигнут 1882. године био бунт против војног закона који је регрутовао младиће са овог подручја и осталих крајева БиХ да ратују по цијелој Аустроугарској империји.
„Тај устанак је брзо угушен, јер није имао подршку Србије, Црне Горе, нити великих сила“, напоменуо је Савановић.
Према његовим ријечима, трећа „Невесињска пушка“ дошла је као резултат осмишљене идеологије хрватских првака половином 19. вијека о протјеривању Срба са ових простора.
„И падање ових простора под Независну Државу Хрватску био је само резултат остварења велике идеје да Србе треба геноцидним начином протјерати и ријешити хрватско национално питање“, нагласио је Савановић.
Он је истакао да је Херцеговина пала под НДХ, али да се народ ту борио, као и да су од усташке руке страдали многи цивили, међу којима много дјеце.
„Назвао бих и одбрамбено-отаџбински рат на овом простору четвртом `Невесињском пушком` која је у Митровданским борбама и у устанку за стварање Републике Српске дала многе жртве“, истакао је Савановић.
Он је напомену да је српски народ овај пут, захваљујући војном и политичким руководству и јединству народа, те свјесности свега онога шта му се дешавало кроз историју успио да одбрани Републику Српску.
Савановић је данас присуствовао парастосу у цркви у Биограду, гдје је и донесена одлука да буде подигнут устанак против Отоманске власти.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Историчари сложни: Невесињска пушка је заправо Трећи српски …
Београдске приче: Улица херцеговачких хероја | Јадовно 1941.