fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Savanović: Ne zaboraviti istoriju i borbu srpskog naroda

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović na izložbi "Opomena"
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović na izložbi „Opomena“

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je danas da Srpska nikada ne smije zaboraviti istoriju, borbu i stradanje srpskog naroda za slobodu, ravnopravnost, dostojanstvo i svoju državu.

Savanović je rekao da izložba pod nazivom „Opomena“ koja je danas postavljena ispred hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci treba da bude opomena svima da bolje nauče svoju istoriju.

„Kroz tu istoriju treba da sagledamo koliko smo stradali u proteklim vijekovima i da sadašnjim i budućim generacijama unesemo u svijest neophodnost srpskog jedinstva i održanja na ovim prostorima, da nam se ne bi ponovila dešavanja iz balkanskih, Prvog i Drugog svjetskog rata, te posljednjeg otadžbinskog rata“, rekao je novinarima Savanović, koji je prisustvovao postavljanju izložbe u Banjaluci.

On je naveo da ova izložba treba da prođe Republiku Srpsku i osvježi svijest svih koji su za otadžbinu, slobodu, jedinstvo, dostojanstvo srpskog čovjeka i svih drugih miroljubivih i dobronamjernih ljudi.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović naveo je da je „Opomena“ dokumentarno-faktografska izložba o stradanjima Srba u periodu od 1991. do 1995. godine.

„Izložba sadrži uvodni dio koji govori o stradanjima Srba zapadno od Drine do posljednjeg građanskog rata u BiH, sa akcentom na genocid sproveden u Drugom svjetskom ratu“, rekao je Mitrović novinarima.

Mitrović je zaključio da se ovakvim pristupom želi pokazati kontinuitet zločina u 20. vijeku kojima je cilj uništenje srpskog naroda na ovim prostorima.

On je rekao da je izložba zajednički projekat Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila i Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica.

Izložba dokumenata i fotografija koje se odnose na početak i posljedice građanskog rata biće otvorena do 30. novembra, a sadrži 30 panoa veličine 100 puta 70 centimetara.

Postavljanju izložbe prisustvovali su i direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, predstavnici Gradske organizacije porodica poginulih Banjaluka, članovi porodica poginulih i građani.

 

Izvor: srna

 

Vezane vijesti:

Sutra obilježavanje ulaska Srpske vojske u Banjaluku

Upitan legitimitet suda i Tužilaštva BiH

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: