Министар Миленко Савановић
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изjавио jе да се колективна свиjест српског народа о његовом страдању мора подићи на виши ниво како се не би десило да злочини над Србима буду брзо заборављени.
Након полагања виjенаца на Спомен-костурницу на бањалучком Новом гробљу поводом Дана несталих и погинулих, Савановић jе рекао да младе генерациjе мораjу да буду боље упознате са историjом да им се не би десило оно што се дешавало њиховим прецима.
„Страдање српског народа од 1992. до 1995. године не можемо посматрати изван контекста страдања у Другом свjетском рату. Нажалост, мора се констатовати да jе у Другом свjетском рату, као и деведесетих година прошлог виjека, српски народ наjвише страдао од муслиманских и хрватских комшиjа, да jе улога жртве и џелата остала иста и да за злочине над српским народом нико ниjе одговарао“, нагласио jе Савановић.
Он jе оциjенио да српски народ ниjе довољно научио из своjе историjе.
Предсjедник Републичке организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић рекао jе да се у Републици Српскоj jош 1.678 лица води као нестали, међу коjима jе 680 бораца, око 300 жена и неколико десетина дjеце.
Он jе изразио незадовољство и због чињенице да породице несталих више од 20 година трагаjу за наjмилиjима, због, како jе нагласио, опструкциjе бошњачке компоненте у Институту за нестала лица БиХ, али и Међународне комисиjе за нестала лица.
„Док су радиле ентитетске комисиjе, наша jе радила без политизациjе и инструментализациjе процеса тражења несталих. Што уз помоћ Хашког трибунала, Међународне комисиjе за нестала лица и различитих других структура, до сада jе ексхумирано више од 4.000 Бошњака и ниjедан нестали из Републике Српске“, истакао jе Митровић.
Према његовим риjечима, проjектованим системом настоjе се приказати Срби као jедини злочинци, што се показуjе и дискриминациjом у процесу тражења несталих.
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Коjић упозорио jе на хаотичну ситуациjу у Институту за нестала лица БиХ коjи jе бошњачка компонента у потпуности приватизовала, те на непоштивање консензуса у доношењу одлука и неуспостављање централне евиденциjе несталих.
„Бошњачка компонента кроз централну евиденциjу жели да верификуjе непостоjеће жртве у Сребреници, jер не желе да у њу уђу подаци о воjном односно цивилном статусу, околностима нестанка и националноj припадности“, рекао jе Коjић.
Он сматра да се реформа Института мора извршити на прави начин, при чему српске чланове Колегиjума директора, Управног и Надзорног одбора мора именовати Влада Републике Српске, да би се успоставила потпуна контрола над радом српских представника.
„Овако стање говори да су они слободни стриjелци, да су именовани jавним конкурсом и да су ту само зато што су Срби, али нису представници институциjа Републике Српске“, рекао jе Коjић.
Према његовим риjечима, велики проблем представљаjу и измjештене масовне гробнице, међу коjима jе и измjештање масовне гробнице на Озрену са 131 тиjелом коjе jе рађено перфидно и са малим броjем људи како би се прикрили трагови ратних злочина.
„Проблем jе био и таj што Тужилаштво БиХ ниjе позивало институциjе Републике Српске, приjе свега МУП, Републички центар и Завод за судску медицину на ексхумациjе и издавало наредбе за ексхумациjе по информациjама институциjа Републике Српске, већ се све радило преко Института за нестала лица. На таj начин jе Српска остаjала без материjалних доказа о ратним злочинима“, каже Коjић.
Он jе додао да су представници Републике Српске у посљедње вриjеме разним притисцима на Тужилаштво БиХ и преговорима са предсjедником Високог судског и тужилачког савjета успjели да превазиђу те проблеме, тако да се данас у наредбе Тужилаштва и Суда БиХ уврштаваjу институциjе Репубике Српске и директно поступа по њиховим информациjама.
„Међутим, проблем jе у томе што Тужилаштво, правдаjући се недостатком средстава, споро издаjе наредбе за ексхумациjу, због чега од момента достављања информациjе о одређеноj локациjи до ексхумациjе може да прође више од двиjе године“, упозорио jе Коjић.
Виjенце на Спомен-костурницу и Споменик 12 бањалучких беба положили су изасланици предсjедника Републике Српске и српског члана Предсjедништва БиХ, делегациjа Народне Народне скупштине Српске, министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, генерални конзул Србиjе у Бањалуци Владимир Николић, делегациjе Републичке организациjе заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Савеза логораша и Трећег пjешадиjског (Република Српска) пука Оружаних снага БиХ.
Везане виjести:
САВАНОВИЋ: ПОНОВЉЕНИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА ИЗ ДРУГОГ СВЈЕТСКОГ РАТА
САВАНОВИЋ: СРБИ ЋЕ ОПСТАТИ НА СВОЈИМ ВЈЕКОВНИМ …