fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Састанак министара правосуђа: Србија и Хрватска праве списак особа осумњичених и оптужених за ратне злочине

Србија и Хрватска ће у наредних тридесетак дана радити на попису особа осумњичених и оптужених за ратне злочине с обе стране

Thinkstock
Thinkstock

Србија и Хрватска ће у наредних тридесетак дана радити на попису особа осумњичених и оптужених за ратне злочине с обе стране, како би се провела размена података и убудуће избегли инциденти на границама, договорено је на састанку министара правосуђа Србије и Хрватске у Београду.

То је за Хину данас изјавио хрватски министар правосуђа Дражен Бошњаковић, након састанка са српском колегиницом Нелом Кубуровић и додао да ће тај посао бити обављен у што краћем времену.

Наредни састанак је договорен у периоду од тридесетак дана када ће започети рад на размени податала о особама осумњиченим за ратне злочине на обе стране.

Бошњаковић је рекао да се на тај начин желе избећи инциденти каквих је досад било кад нетко од осумњичених за ратне злочине, било с које стране, дође на границу “и има неугодности“.

У вези с тим пописима биле су формиране комисије још 2010. Које су, међутим, у некој фази престале да раде, подсетио је министар.

Друго питање о којем су разговарали на данашњем састанку било је процесуирање ратних злочина, а закључено је да ““треба формирати експертне радне групе” чији би задатак био припремање међудржавног споразума који би обухватио И дефинисао сва питања везана уз ту проблематику како би се убудуће “избегли застоји и чекање”.

На питање да ли има утисак да ће се коначно нешто померити са мртве тачке, Бошњаковић је рекао да с обзиром на то да је Хрватска раније Србији условљавала отварање преговарачких поглавља везаних уз владавину права, очекује да ће обе стране “заједно направити напредак”.

Бошњаковић је рекао да је Хрватска итекако заинтересована да пружи подршку Србији на њенм путу ка ЕУ.

“Наравно, очекујемо да и они достигну стандарде који су потребни да би Србија сутра могла да постане чланица ЕУ, а ту првенствено спадају посебни стандарди везани за владавину права”, рекао је Бошњаковић.

Он каже да је “задовољан данашњим састанком”, те да је “јасно да се на првом сусрету нису могла изнедрити решења”.

“Видећемо динамику кад радне групе почну да раде. Али, што се тиче питања размене пописа мислим да ту врло брзо можемо очекивати резултате”, рекао је Бошњаковић и поновио да “сада треба наставити рад који је започет 2010.”.

(Тањуг)

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Хрвати нам траже 32, а дужни 40 милијарди евра | Јадовно 1941.

„Великосрпска агресија“, „јасеновачки мит“, „крижни пут“ и друге језичко-политичке обмане без јасног одговора

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: