Prvo filmsko ostvarenje o stradanju i najbrutalnijim zločinima nad nedužnim stanovništvom koji su se dešavali u koncentracionom logoru Jasenovac uskoro će ugledati svjetlo dana. Film koji prikazuje potresnu priču o starcu Vukašinu iz Klepaca i njegovom krvniku, koljaču Žiletu Friganoviću, uskoro će imati svoju premijeru, najprije na festivalima, a potom i u bioskopima. Na ovaj igrani film srpska javnost čekala je 70 godina.
Film je urađen u produkcije „Autocenzure”, a snimala ga je mlada autorska i glumačka ekipa koja kroz film istražuje porijeklo zla u ljudima, psihološko stanje i bolesni unutrašnji svijet ustaškog koljača. Scenario i režiju potpisuje Svetlana Petrov, a izvršni producent filma, Milan Zarić, najavio je da bi premijerna projekcija ovog kratkometražnog igranog filma mogla biti održana u multipleksu „Doli Bel“ u Andrićgradu. Glavne uloge povjerene su Predragu Koturu, Nenadu Herakoviću i Vladanu Jakovljeviću.
„Prva trećina – oproštaj kao kazna“ je kratkometražni igrani film zasnovan na stvarnom događaju u kojem je zločinac Žile Friganović 1943. godine zarad opklade za nekoliko časova surovo i mučki zaklao 1100 Srba. Ono na šta nije bio spreman i što je unijelo pometnju u njegov koljački pohod, bila je nevjerovatna smirenost starca Vukašina Mandrape. Čak ni strašna mučenja nisu mogla da natjeraju starca da izgovori „Živio Ante Pavelić“ na šta je Friganović pokušao da ga primora. Umjesto toga, u trenutku kada se njegov dželat pripremao da mu oduzme život, starac Vukašin je rekao „Samo ti, dijete, radi svoj posao“. To je bila kap koja je prelila čašu. Koljač je starcu iskopao oči, raskomadao srce, preklao grlo od uva do uva i nogama ga šutnuo u jamu. Tada je zaustavio svoj krvavi pir, ali nikada više nije imao mira, niti je više mogao da „obavlja svoj posao“. Starac mu je dolazio i u snove, posthumno proganjajući zlotvora svojom smirenošću.
Vukašin Mandrapa, srpski seljak iz sela Klepci u Hercegovini, kanonizovan je 1998. godine. Srpska pravoslavna crkva je odredila da se Dan Svetog novomučenika Vukašina Jasenovačkog obilježava 29. maja.
Autor: Gorica Ćećez
Izvor: ISKRA
Vezane vijesti:
Filmovi o Jasenovcu 10. aprila u Kinoteci | Jadovno 1941.
MILAN ZARIĆ: Snimio sam film o Jasenovcu iz inata …