Старица у уништеном Лењинграду
Доњи дом руског парламента основаће радну групу коjа би требало да израчуна штету коjу jе Совjетском Савезу наниjела Њемачка у Другом свjетском рату, а помиње се цифра од три до четири трилиона евра.
Један од инициjатора ове идеjе, члан високог савjета Либерално-демократске странке Михаил Дегтjаров, наводи да ће „шеф државе и министар вањских послова одлучити о томе треба ли тражити репарациjу или не“.
Заступници, у сваком случаjу, желе да добиjу реалну процjену штете коjу, по њиховом мишљењу, нико до сада ниjе дао.
Аналитичари спекулишу да се ради о реакциjи Москве на њемачко понашање у украjинском конфликту и на санкциjе.
Директор Института за политичка истраживања Сергеj Марков сматра да се ради о „одговору на изазове краjње агресивне политике Њемачке“.
„Ангела Меркел доводи у питање политику приjатељства са Русиjом, коjу jе Њемачка проводила током посљедњих десетљећа“, сматра Марков.
Антируском гестом Ангеле Меркел тумачи се и њена изjава да ће Њемачка „пружити воjну помоћ балтичким земљама у случаjу руске агресиjе“.
„Реторика Меркелеова до те мjере jе заоштрена да jе чак и са говорнице Бундестага оптужуjу како подржава неонацисте у Украjини“, истиче Марков.
Совjетски савез jе, на основу Кримског споразума, добио репарациjу од Њемачке у натури, а не у новцу, и она jе сакупљена не само на териториjи совjетске зоне, него и на териториjима под западном окупациjом.
На неплаћене дугове Њемачке подсjетила jе и Грчка. Ради се о кредиту од 476 милиона раjх марака.
О томе jе било риjечи у повjерљивом извjештаjу Владе Грчке, за коjи су сазнали медиjи.
Грци су незадовољни њемачком хегемониjом. Они сматраjу да jе циљ циjеле финансиjске помоћи ЕУ, у ствари, увођење Грчке у дужничко ропство и одузимање самосталности – преноси „Руски виjесник“.
Везане виjести:
Русиjа ће тражити од Немачке одштету од 4.000 милиjарди евра …