fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Руси питају Хрвате: Дали смо С-300 пред Олују, где су ракете?

Амбасадор Руске Федерације у Хрватској Анвар Азимов ових дана је позвао у амбасаду на разговор Звонка Зубака, хрватског бизнисмена који се бави трговином оружја, како би га питао где су нестале ракете из система С-300

Фото: Thinkstock
Фото: Thinkstock

Амбасадор Руске Федерације у Хрватској Анвар Азимов ових дана је позвао у амбасаду на разговор Звонка Зубака, хрватског бизнисмена који се бави трговином оружја, како би га питао где су нестале ракете из система С-300 који је Русија у првој половини 90-их година прошлог века испоручила Хрватској, тврди „Вечерњи лист“, не наводећи изворе.

Загребачки дневник, наиме, пише да је Зубак у време рата у Хрватској био у групи људи која је путем њихове фирме „Винсли фајнанс лимитид“ била главни снабдевач Хрватске оружјем.

Вечерњи тврди да је Азимов позвао Зубак да би му сачинио попис целокупног оружја које је преко Русије од 1992. па све до 1997. године стизало Хрватској.

Како преноси „Вечерњи“, руски амбасадор је у разговору са Зубаком казао да је Русија разочарана геополитичком опредељеношћу и понашањем Хрватске и „да би Хрвати требало да се сете ко их је у време међународног ембарга наоружавао и спашавао“.

Наводи се да Русија по свему судећи зна шта је тих година испоручивала Хрватској захваћеној ратом, али да јој је потребна и додатна потврда.

У попису, за који Вечерњи тврди да га поседује, наводе се велике количине тог наоружања.

„На листи је и чувени ракетни сустав С-300 ПМУ који је делом био испоручен Републици Хрватској уочи “Олује“ и који је потом послужио као психолошка кочница ваздушним снагама СР Југославије у одвраћању од интервенције током “Олује“. Систем, према тврдњама Звонка Зубака, никада није отплаћен, па он још од 2001. води судски процес у којему тражи исплату, враћање система или нагодбу“, пише хрватски лист.

Наводи се да је пред крај 1994. у Хрватској оформљена група војника и официра која је кренула на обуку за прихват тада најмодернијег ракетног система С-300, од којег и сада стрепе сва ратна ваздухопловства, а су 1995. почели да пристижу делови система који може да руши све летелице на висинама од 20 метара до 27 километара и на удаљености од 200 километара.

„Сви протагонисти слажу се да у Хрватску никада није стигао комплетан систем. Зубак и његови партнери говорили су да је испоручено око 80 одсто система (осим командног модула с главним радарима), док су разне службе Министарства одбране Хрватске у каснијим судским ппроцесима говориле да је стигло од 25 до 40 одсто система. Зубак је увек истицао да је Хрватска остала дужна око 200 милиона америчких долара“, наводи „Вечерњи“.

Лист пише да је пре десетак месеци на суду о судбини овог ракетног система сведочио и бивши хрватски председник Стјепан Месић.

Он је навео да га је некадашњи премијер Ивица Рачан обавестио да је уговор потписао министар одбране Гојко Шушак, да је систем испоручен, али не у целини, као и да је делимично плаћен.

РУСКИ АМБАСАДОР: НИЈЕ БИЛО РАЗГОВОРА О ТОМЕ ГДЕ ЈЕ ОРУЖЈЕ

Руски амбасадор у Хрватској Анвар Азимов изјавио је да та амбасада никада никога није звала на разговор везан за испоруке оружја Русије Хрватској.

„Разговори јесу вођени, али не на наш захтев, већ на захтев друге стране која је цели поступак иницирала. Одбили смо предлог било какве сарадње коју је господин Зубак изнео том приликом. Русија и руска амбасада нису радили и не намеравају вршити било какав притисак на Хрватску. Сарадња Русије и Хрватске на војно-техничком програму одвијала се и одвија се и даље у складу с међународним обвезама које Русија има и у томе ништа није спорно“, рекао је Азимов, а преноси „Вечерњи лист“.

Тај лист је раније данас писао да је амбасадор Азимов ових дана позвао у амбасаду на разговор хрватског бизнисмена који се бави трговином оружја Звонка Зубака, како би га питао где су нестале ракете из система С-300 који је Русија у првој половини 90-их година прошлог века испоручила Хрватској.

(Тањуг)

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: