fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

РС: Хрватска да промени локацију за отпад!

Међународна конференција о одлагању радиоактивног и нуклеарног смећа на Трговској гори

Улаз на Трговску гору/Фото Д. Поздеровић
Улаз на Трговску гору/Фото Д. Поздеровић

Очекујемо да ће Хрватска преиспитати одлуку да одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад на Трговској гори, на граници са БиХ, јер нигде нема да власти једне земље желе да загаде такав природни бисер какав је река Уна, поручила је јуче у Сарајеву Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС. Истакла је да би одлагалиште радиоактивног отпада на Трговској гори загадило реку Уну и угрозило око 230.000 становника РС и ФБиХ, који воду за пиће црпе из базена те реке и који живе искључиво од пољопривреде.

Река Уна је проглашена природним добром и парком природе, а у непосредној близини налази се и национални парк Уна – рекла је Голићева на међународној конференције „Проблем складишта и одлагалишта радиоактивног и нуклеарног отпада на локацији Трговске горе“.

Она је додала да локација, коју су одабрали ни геолошки не одговара за складиштење те врсте отпада, јер је то тло водопропусно, испресецано водотоцима који се уливају у реку Уну, а пре свега је трусно.

– Ниједан параметар не одговара – упозорила је Голићева, констатујући да то не смета да у документима буде написано супротно.

Захтев грађана Фото С. Мишљеновић
Захтев грађана Фото С. Мишљеновић

Министарка је најавила да ће Хрватској бити упућен коначан апел да за складиштење радиоактивног отпада изаберу неку од локација, које су раније имали као опције – Велебит, Папук или неку од локација које је Словенија предлагала, а налазе се на месту настанка нуклеарног отпада, што би било логично.

– Знамо да до 2023. године Хрватска треба да своју половину отпада негде одложи и складишти. Било би најсврсисходније, еколошки најбоље да они тај отпад складиште на месту настанка, а то су Врбине – закључила је Голићева.

Она се нада да ће, уколико сви у БиХ буду сложни у захтеву за дислоцирање овог одлагалишта, Хрватска у својим институцијама преиспита ову одлуку и да ће тај отпад одлагати тамо где за то постоје еколошки, геолошки и сеизмички параметри.

– У некој перспективи за 15 до 20 година то ће бити и европско одлагалиште – додала је Голићева.

Сребренка Голић/фото Капитол.ба
Сребренка Голић/фото Капитол.ба

Као председавајућа Радне групе за праћење стања у вези са могућом изградњом одлагалишта нуклеарног отпада у општини Двор у Хрватској, коју је именовао Савет министара, Голићева је захвалила председавајућем ПБиХ Милораду Додику, и члановима Председништва Шефику Џаферовићу и Жељку Комшићу што су препознали тај проблем.

НЕМА ОДГОВОРА

Министарка Сребренка Голић је подсетила да се наведена Радна група већ неколико година бори са властима Хрватске у вези са проблемом опасног отпада.

– Власти Хрватске никада нас нису званично обавестиле о својим потезима. Никада се хрватска страна није удостојила да одговори на наше примедбе, игнорисали су све иницијативе из БиХ, када је реч о овој проблематици – рекла је Голићева.

Аутор: С. МИШЉЕНОВИЋ

Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: