fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Republika Srpska za 27 godina izgubila 400.000 stanovnika

Od sedamdesetih godina prošlog veka, natalitet je trostruko manji, a mortalitet dvostruko veći.

Broj novorođenih u RS se dodatno smanjio od 2011. godine (Foto: EPA-EFE/Marton Monus)

Demografska slika u Republici Srpskoj, kao i u Federaciji BiH, iz godine u godinu sve je gora zbog izraženog pada nataliteta i rasta mortaliteta, te zbog sve evidentnijeg starenja populacije.

Prema podacima nekih svetskih organizacija, BiH je zemlja koja ima najnižu stopu nataliteta u Evropi. Demografske statistike pokazuju da BiH danas, u poređenju sa sedamdesetim godinama prošlog veka, ima trostruko manji natalitet i dvostruko veći mortalitet.

Razmere prilično sumorne slike demografskih kretanja u Republici Srpskoj potvrdilo je i najnovije istraživanje demografa Steve Pašalića, zajedno sa Radom Mandić, profesorom Univerziteta Istočno Sarajevo. Istraživanjem je obuhvaćen period od 1991. do 2018. godine.

U tih 27 godina u Republici Srpskoj rođeno je 312.540 beba, a umro je 368.381 njen stanovnik. S tim podacima istraživači su povezali i negativni migracioni saldo (migracijom su izgubljena 353.863 stanovnika) i došli do zaključka da je Srpska u pomenutom periodu imala ukupnu depopulaciju, to jest smanjenje broja stanovnika, za 409.704 osobe, tako da u njoj trenutno žive 1.145.683 osobe.

Pašalić za „Politiku” navodi da je opšta stopa nataliteta u Srpskoj u konstantnom padu još od završetka ratnih sukoba u BiH, te da se od 2011. godine primetno smanjivao broj novorođenih, a povećavao broj umrlih.

U poslednjih pet godina, prema njegovim rečima, u proseku je svake godine u Srpskoj rođeno 9.500 beba, što je mnogo manje u poređenju sa prvim posleratnim godinama, kada je godišnje na svet dolazilo i do 15.000 novorođenčadi. U istom tom periodu godišnje je u proseku umiralo 14.500 osoba.

„Stopa fertiliteta je veoma niska, a uzrokom smatramo planiranje porodice, sve rašireniji samački život, postratne traume, raseljavanje i procese izbeglištva, ali i socioekonomsku situaciju, psihološke i druge faktore”, kaže Pašalić i dodaje da Republika Srpska generalno spada u niskonatalitetna područja.

Od ukupno 63 lokalne zajednice u Srpskoj, pozitivan prirodni priraštaj imaju samo Banjaluka i Istočno Novo Sarajevo. U 2018. godini u Banjaluci je rođeno 2.018 beba, a u Kupresu nijedna, dok je u Istočnom Drvaru i Istočnom Mostaru na svet došla po jedna beba. Sudeći po rezultatima istraživanja, sve manje roda sletalo je i u mnoge druge lokalne zajednice u Srpskoj.

Pozivajući se na rezultate istraživanja, Pašalić napominje da Republika Srpska generalno ima „slabe demografske resurse” (izrazito povoljne ima samo Banjaluka), te da, prema indeksu starenja, spada u stadijum duboke demografske starosti (više od 200.000 njenih građana su šezdesetogodišnjaci, dok petnaestogodišnjaka ima 164.000).

„Izraženo starenje populacije ima trajne implikacije, ne samo u okviru demografije nego i ekonomskog i svakog drugog razvoja, jer starija populacija naprosto ne može nositi teret produktivnosti kao što to može mlađa populacija”, kaže Pašalić i spominje, između ostalog, i unapređenje obrazovanja kao jedan od značajnijih faktora koji bi doprineli promeni trenutne demografske slike u Srpskoj.

Dušanka Stanišić

Oprema: Stanje stvari

(Politika, 10. 2. 2020)

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: