Под покровитељством и у организацији Српског народног вијећа и Хрватског фудбалског савеза, српска заједница у Хрватској ствара своју фудбалску репрезентацију.
За мјесец дана требао би се знати списак од 22 играча и састав стручног штаба од осам чланова, који ће представљати српску заједницу и Републику Хрватску на Трећој Еуропеади, која ће се одржати од 18. до 26. јуна у Јужном Тиролу, у Италији. То је Европско фудбалско првенство аутохтоних националних мањина, а организује је сваке четири године ФУЕН (Federal Union of European Nationalities). Право наступа на том такмичењу имају фудбалери аматерског ранга који припадају одређеној националној мањини.
Репрезентација српске заједнице имаће два комплета дресова у комбинацији плаве, црвене и бијеле боје. На десном рукаву ће бити знак ФУЕН-a, а на лијевом рукаву знак ХНС-а и СНВ-а. Уочи утакмица свират ће се химне, а за нашу екипу то ће бити химна српске заједнице у РХ – „Боже правде“. ХНС даје значајну материјалну и логистичку подршку као што је већ случај и с момчади хрватских Рома која се натјече на ромским међународним првенствима.
Прошле суботе је у Војнићу одржан фудбалски турнир играча и екипа из западног дијела Хрватске, са циљем да се играчи представе селектору Зорану Чугаљу ( 1968.) из Вуковара, иначе бившем професионалцу и играчу Смедерева (1989. – 2003.), а садашњем инструктору за млађи узраст играча у Вуковарско-сријемској жупанији. Договорено је да једанаест играча буде из Источне Славоније, Барање и Западног Сријема, а преосталих једанаест из западног дијела Хрватске: Кордуна, Баније, Лике, Горског Котара, Далмације и Истре. У Војнићу су наступиле екипа домаће Петрове Горе (члана Друге жупанијске фудбалске лиге Фудбалског савеза Карловачке жупаније), Гомирја, члана Друге жупанијске лиге Приморско-горанске жупаније и ППГ Рујевца (Прва партизанска гимназија) код Двора на Уни, члана Друге жупанијске лиге Сисачко-мославачке жупаније. То су једине „српске“ екипе које се такмиче у редовним фудбалским лигама на овом подручју.
Репрезентација ће носити дресове у комбинацији плаве, црвене и бијеле боје, са знаковима ХНС-а и СНВ-а. Уочи утакмица свират ће се химна српске заједнице „Боже правде“
Селектор Чугаљ је имао тежак посао да изабере и на шири списак стави више играча од којих ће изабрати њих једанаест, а да их прије није упознао нити их видио како играју фудбал. Терен је био врло тежак, мокар и блатњав, па се мало тога доброг могло видјети. Селектор је забиљежио четворицу играча Рујевца, тројицу из Петрове Горе и двојицу из Гомирја. Њихова имена још држи за себе, а списак још није закључен и може доћи до измјена до коначног формирања репрезентације. У Војнићу је било неколико лијепих акција и удараца, голова, промашени једанаестерац и много „купања“ по мокром и блатњавом терену уз доста борбености.
– У Славонији сам убиљежио 9 до 10 играча, а овдје 8 до 9 тако да још има мјеста за 3-5 играча. Ово је тек формирање репрезентације и резултат нам овог пута није примаран него настојимо створити тим који ће од 2017. ући у редовно финанцирање ХНС-а, а онда ћемо тражити и резултате. Тешко је дјеловати на овако великом подручју. Играчи раде, ученици су и студенти па их је тешко одједном све окупити. Ићи ћу их гледати и на првенствене утакмице у лигама. Завршне припреме бит ће у јуну, уочи првенства, у трајању од тједан дана, каже Чугаљ. У рад селекције као промотор бит ће укључен и Илија Петковић, рођени Књињанин, бивши селектор Србије, некадашње десно крило ОФК Београда те репрезентације СФР Југославије.
Како је до свега овога дошло? Немања Еремић, члан стручног штаба селекције и некадашњи играч Петрове Горе, који тренира дјецу у клубу, чести је судионик разних семинара па је на једном од њих упознао Гордана Босанца, мировног и људско-правашког активисту који га је упутио на сличне мањинске активности и такмичења. Родила се идеја да и Срби из Хрватске формирају фудбалску репрезентацију и судјелују на том такмичењу. Приједлог је одмах подржао СНВ, па тако сада на том такмичењу први пута имамо свог представника.
Прва Еуропеада је одржана 2008. у Швицарској и наступило је 19 екипа, а међу њима и селекција Хрвата из Румуније, Лужичких Срба из Њемачке те Хрвата из Србије, који су тада освојили друго мјесто изгубивши у финалу од Јужног Тирола са 1:0. Друга је одржана у Њемачкој, у Лужицама 2012. и наступило је 20 селекција, а међу њима су поново били Хрвати из Србије, који су у предтакмичењу увјерљиво освојили прво мјесто у групи, изгубили су у полуфиналу од Јужног Тирола са 4:0, али су на крају освојили треће мјесто побиједивши Корушке Словенце са 1:0. Ове године у Јужном Тиролу наступит ће 24 екипе, у шест група по четири тима. Тако су у групи Ц Корушки Словенци и Лужички Срби, а у групи Ф су Нијемци из Русије, Нијемци из Мађарске, Цимбри из Италије и Срби из Хрватске. Није познато зашто овог пута нема Хрвата из Србије и из Румуније.
Група Ф игра се у мјесту Пфалзен. Прва три дана играју се утакмице по групама. Четврти дан је пауза односно „културни дан“ за међусобно упознавање судионика и њихових култура. Задња три дана играју се четвртфиналне, полуфиналне и финална утакмица. У четвртфинале иде шест побједника квалификационих група и двије најбоље другопласиране екипе. Све се утакмице играју по УЕФА-иним правилима. Сви играчи морају бити пријављени до 31. маја и до тада момчади морају осигурати два различита комплета дресова.
Извор: Милан Цимеша; Портал Новости
One Response
Za svaku pohvalu. Veoma hrabro i časno.