Šef Operativnog tima za traženje nestalih Republike Srpske Goran Krčmar izjavio je da se mora ući u izmjenu zakonske regulative i krivičnog postupka da bi ratni zločini bili procesuirani pred okružnim tužilaštvima, jer to Tužilaštvo BiH neće uraditi.
„Dvadeset godina je prošlo od nekih zločina i umiru i izvršioci zločina i svjedoci. Odugovlačenje i jeste cilj Tužilaštva da bi se slučajevi sutra zatvarali“, rekao je Krčmar Srni.
Krčmar je rekao da će sve predmete u slučaju „Dobrovoljačka“, koje srpska strana bude imala, ustupiti srpskom Tužilaštvu za ratne zločine.
„Kada se riječ o slučajevima `Tuzlanska kolona` i `Dobrovoljačka ulica` tu je riječ o pripadnicima JNA, gdje Srbija i te kako ima nadležnosti nad tim predmetima“, kaže Krčmar.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska mora se suočiti sa istinom da je Tužilaštvo BiH institucija koju je projektovala međunarodna zajednica s ciljem da abolira sve zločine počinjene nad srpskim narodom u BiH.
Krčmar je istakao da tu nije riječ samo o zločinu u Dobrovoljačkoj ulici, već u cijelom Sarajevu od 1992. do 1995. godine, zatim Sijekovcu, Tuzlanskoj koloni, na Ozrenu, kao i u slučaju „Dudaković i drugi“.
On je ponovio da Srpska neće odustati od traženja odgovornosti za one koji su počinili zločine nad srpskim narodom za kojima postoje neoborivi dokazi.
Tužilaštvo BiH donijelo je naredbu o obustavljanju istrage u slučaju „Dobrovoljačka“ protiv 14 lica, među kojima i Ejupa Ganića, Zaima Backovića i Jovana Divjaka, jer je utvrđeno da u radnjama osumnjičenih lica nisu sadržana obilježja krivičnog djela.
Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi koju su postavile paravojne formacije „zelene beretke“ i „patriotske lige“, kao i Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 je zarobljeno.