arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Ratne fotografije – oslobađanje Beograda

U galeriji Doma ratnih vojnih invalida predstavljena je izložba ratnih fotografija posvećena oslobođenju prestonice u Drugom svetskom ratu. Postavku koju je otvorio zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović priredilo je Udruženje ratnih i mirnodopskih vojnih invalida povodom Dana oslobođenja Beograda.

(Fotografije Ž. Jovanović)
(Fotografije Ž. Jovanović)

Događaju su prisustvovali gradski menadžer Goran Vesić, član Gradskog veća Radenko Durković i narodni poslanik Miodrag Linta, kao i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Mladenović je zahvalio udruženju što je sugrađanima pružilo priliku da vide fotografije od kojih su neke posle sedam decenija dostupne javnosti.

– Dan oslobođenja Beograda veliki je praznik za našu prestonicu. To je bila velika i teška borba koja je odnela brojne živote kako pripadnika Narodnooslobodilačke vojske i Crvene armije, tako i živote civila koji su pomogli da nemačka vojska ne uništi strateške tačke. Moramo se sećati svih života koji su dati za našu slobodu. Ona je skupo plaćena – poručio je Mladenović.

Zamenik gradonačelnika podsetio je da je Beograd kroz vekove mnogo puta rušen, bombardovan, napadan i osvajan, ali da smo uspevali da ga oslobodimo.

Prema njegovim rečima, tako stečena sloboda ima nemerljivu cenu.

– Sećamo se žrtava da bismo slobodu više cenili i čuvali. Učimo i našu decu da ne dozvole da Beograd nikad više bude pokoren – rekao je Mladenović.

Autori izložbe su Mirčeta Jokanović i Dušan Vukojević Mars, uz podršku Dragana Vujačića, arhiva „Borbe” i Muzeja genocida.

Postavka ima dva dela – jedan je posvećen oslobođenju Beograda sa svim učesnicima, a drugi deo pripadnicima Crvene armije i njihovom ratnom putu od početka rata do oslobođenja Beograda. Na fotografijama je ovekovečen ulazak prvih tenkova u našu prestonicu, borci Prve proleterske brigade, izvlačenje ranjenika iz borbe…

Autor: Aleksandra Kurteš

Izvor: POLITIKA

Vezane vijesti:

Prvi oslobodioci Beograda – Da li je Beograd oslobodila Crvena armija i da li je preuveličana uloga Titovih partizana?

Ratko Dmitrović: „Sedlo belog konja“ – Jadovno 1941.

Odata počast poginulim crvnoarmejcima

NAJNOVIJE VIJESTI

Privacy policy

Association of Descendants and Supporters of Victims of Ustashian Concentration Camps in Jadovno

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​