fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Радић: Хрватска оптужницом жели да учврсти црно-белу слику о рату 90-их

Војни аналитичар Александар Радић оценио је данас да Хрватска подизањем оптужнице за напад на Банске дворе после 26 година жели да учврсти сопствену „црно-белу“ слику о рату

Print Screen YouTube
Print Screen YouTube

Војни аналитичар Александар Радић оценио је данас да Хрватска подизањем оптужнице за напад на Банске дворе после 26 година жели да учврсти сопствену „црно-белу“ слику о рату, по којој то није био договорени и планирани грађански рат, већ етничка агресија Срба.

„Хрватска жели да учврсти и оно што пише у њиховој новој Стратегији националне сигурности где се дословце каже да је један од циљева заштите сигурности државе и заштита ‘научно доказане истине о домовинском рату'“, рекао је Радић агенцији Бета.

Он је рекао да Хрватска жели да докаже да између тадашњих руководстава Београда и Загреба није могло да буде било каквог договора, чим је једна страна покушала да убије руководство друге стране.

„Хрватска жели да угуши сваки глас оних који кажу да је рат био политичка пропагандна игра. Од понашања хрватске регуларне војске приликом операције Војске Републике Српске ‘Коридор’ па све до понашања Београда и српског руководства на Палама за време хрватске акције ‘Олуја'“, рекао је Радић и додао да је такво становиште не одговара стварности, због чега је и било потребно више од четврт века да се направи оптужница.

Против шесторице бивших високих официр Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране ЈНА поднете су кривичне пријаве због ракетирања Банских двора у Загребу у октобру 1991. Они се сумњиче за покушај убиства највиших представника државних власти Хрватске и ратни злочин против цивилног становништва.

Радић је навео да слика коју Хрватска жели да створи да је постојала великосрпска агресија и праведни одбрамбени рат, пада у воду чим се узме у обзир да је напад на Банске дворе изведен у тренутку када је команду над ЈНА имало Председништво СФРЈ, а не Слободан Милошевић.

„Теза о праведној одбрани од српске агресије пада у воду и када се погледа етнички састав пилота који су 1991. па све до Сарајевског примирја 1992. године летели у ЈНА и врло ефикасно извршавали задатке. Неки су били хрватске националности и касније летели у хрватској војсци. Неки су стигли да заслуже призњања за своје ратовање од обе стране а један је тек прошле године отишао у пензију. И како се то уклапа у тезу о великосрпској агресији?“, упитао је Радић.

Коментаришући изјаве оптужених, који су преузели одговорност за напад на себе тврдећи да су одлуку о нападу донели самостално, Радић је рекао да то растерећује државу евентуалне одговорности али да то може бити опасно по те људе, с обзиром да су „хрватски судови до сада показали висок ниво тврдоглавости у заступању тезе да је зло увек на другој страни“.

(Бета)

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Случај Бански двори

Генерал Бајић: Борили смо се против оружане побуне у Хрватској

Ракетирање Банских двора: Кривичне пријаве против шест особа

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: