Na inicijativu Vladimira Matijevića i najuglednijih Srba trgovaca iz Austro-Ugarske Monarhije u Zagrebu osnovana je 1895. Srpska banka a 1897. Srpsko privredno društvo ,,Privrednik” i Savez srpskih zemljoradničkih zadruga.
Aktivnost Privrednika rasprostirale na sve srpske zemlje. Do 1923. sedište Privrednika bilo je u Zagrebu, a tada je preneseno u Beograd. Privrednik je imao u zemlji oko 20 podobora, a u svakom znatnijem mestu svoje poverenike. Privrednik je osnivao zemljoradničke zadruge kojima je davan jeftin kredit od Srpske banke u Zagrebu. Geslo Privrednika bilo je : ,,Prilike srpskog naroda mogu se popraviti samo neprekidnim i istrajnim radom. Zato se ne uzdamo ni u koga drugog, nego smo gotovi i odlučni da sve svoje poslove sami svršavamo.”(1)
Na Kninskoj skupštini primorskih Srba, 20 i 21 oktobra 1901, osnovano je prosvetno-privredno društvo „Srpska zora“ po ugledu na „Srpsko privredno društvo Privrednik” iz Zagreba. Najzaslužniji za osnivanje društva bio je Antun Fabris. Novo društvo je posle iskustva sa Srpskim bratstvom odvojilo prosvetno-privredni rad od politike. U prvom broju lista „Srpska Zora” Uredništvo je izjavilo : „Uklanjaćemo se od politike, ali ćemo se ipak držati programa Srpske Narodne Stranke na Primorju, u koliko naš rad bude zasijecati u taj program.“ (2). Na skupštini u Dubrovniku, 9 maja 1902. usvojena su pravila društva i izabrana uprava pod predsedništvom Mateja Šarića, apotekara iz Dubrovnika.
Uprava je imala 15 članova, i to Presjednik Matej Šarić, apotekar, Dubrovnik; I. Podpresjednik : Nikola Babić, trgovac, Dubrovnik; II Podpresjednik: Dr. Krsto Kovačević, Šibenik; Blagajnik: Dr. A. Puljezi, notar, Dubrovnik; Tajnik: Dr. S. Knežević, advokat, Dubrovnik; Odbornici: Dr.Rudolf Sardelić, advokatski kandidat, Herceg Novi; Jovo Berdović, trgovac, Dubrovnik; Dr. Vl. Matijević, advokat, Dubrovnik; Đuro Vukotić, Kotor; Mirko Komnenović, Herceg Novi; Ermeneđild Job, Dubrovnik; Vlad. Desnica, Obrovac; Joso vit. Kulišić, Vrlika; Sava Barbić, Dubrovnik; Antun Fabris, Dubrovnik (3). Ustanovljeni su „Pododbori Srpske zore“ u mestima gde je bilo najmanje 30 članova.
Po selima povjerenici su bili sveštenici i učitelji. Oni su bili posrednici između Srpske Zore i naroda i najviše su doprineli uspehu Srpske zore. Episkop dr. Milaš preporučio je putem okružnice sveštenstvu da se što jače zauzme za prosvjetni i privredni rad Srpske zore. Sedište društva bilo je u Dubrovniku. Rad društva kretao se u dva pravca. S jedne strane radilo se na unapređenju privrede, a sa druge na podizanju opšte prosvećenosti primorskih Srba (Prosvetom slobodi). Taj dvostruki rad razvijao se uporedo, preplitao se i dopunjavao, kako su to zahtevale potrebe naroda i omogućavale lokalne prilike na terenu.
Da bi unapredili privredu i pripremili Ujedinjenje nacionalni pregaoci okupljeni u „Srpskoj Zori“ podsticali su osnivanje zemljoradničkih zadruga po selima i štedionica po gradovima. Po Ustavu Prosvjetno-privredno Društvo „Srpska Zora” bavilo se : „ … b) osnivanjem narodno privrednih ustanova, a osobito zemljoradničkih zadruga i štedionica, i inače unapređivanjem poljoprivrede.“(4)
Preko „Srpskog privrednog društva Privrednik“ iz Zagreba poslato je 500 siromašnih a vrednih učenika od 12 do 15 godina na učenje zanata. Srpska zora davala je šegrtima pripomoć za odelo i putni trošak. Narod je Srpsku zoru zvao „narodska kasa”. Od 1907. izlazio je dva puta mesečno list „Srpska Zora“ „za prosvetu i privredu“, koji je dospeo i u najzabačenije srpsko selo na Primorju. Geslo lista bilo je „Brza pomoć dvostruka je pomoć”. Urednik Srpske Zore bio je učitelj Nikola Brkić. Mita Pušibrk bio je glavni poslovođa u društvu Srpska zora. Za kurseve opismenjavanja Srpska zora davala je besplatno svoje bukvare sa čitankom. Kod svake zemljoradničke zadruge osnivala je Zadružnu biblioteku a u gradovima Narodne knjižnice. Knjižnice su redovno dobijale listove „Srpska Zora“, „Privrednik“ i kalendar „Srpska Zora“. Pomagala je rad srpske muzike u Kninu i Dubrovniku (Dubrovačka Građanska muzika). Takođe pomagala je rad srpskih pevačkih društava : „Jedinstva“ u Kotoru, „Branka“ u Zadru, „Srbadije“ u Šibeniku i „Sloge“ u Dubrovniku.
U prosvetnom radu Srpska zora sarađivala je sa Dobrotvornim zadrugama Srpkinja u Dubrovniku, Kninu, Zadru. Rad Srpske zore omogućavali su doprinosi „Vidovdanskog darka„; redovnih članova, utemeljivača i dobrotvora, prilozi prigodom narodnih i privatnih svečanosti i proslava; srpskih opština; prihodi od artikala koje je sama izdavala kao što su šibice, mast za čišćenje cipela sa markom „Srpska zora”. Na pisma i dopisnice stavljane su marke „Srpske zore”. Po uzoru na Čehe po čitaonicama prikupljani su prilozi u kasice. To dobrovoljno oporezivanje nazvano je „Zorina poreza”. Srpska dubrovačka Omladina priređivala je zabave u korist fonda „Srpske zore”. Počasni pokrovitelj zabave koju je priredila omladina 2 maja 1914. bio je profesor Pero Budmani. Priloge je dobijala i od iseljenika i njihovih društava kao što je bio Srpski Narodni Fond u San Francisku. Oni koji nisu hteli da daju priloge odgovarali su : „Nijesam ja Srbin od „Srpske Zore” ”.
Na čelu pokreta za osnivanje zadruga bili su Srbi Dubrovčani, Luko markiz Bona, Matej Šarić i dr. Rudolf Sardelić. U Boki Kotorskoj isticao se Mirko Komnenović. Prva „Srpska zemljoradnička zadruga” na Primorju osnovana je 1902. u Boki Kotorskoj u selu Kamenari. U prvoj polovini 1904. osnovane su zemljoradničke zadruge u Glavatiću, Glavatima, Prijeradima, Mokrinama i Orahovcu (u Boki Kotorskoj); u Đevrskama i Kistanjima (u Severnoj Dalmaciji).Uz pomoć Srpske banke iz Zagreba i njenog prokuriste Stevana Kramate osnivane su štedionice : Srpska bokeška štedionica u Kotoru 1901, Srpske štedionice u Zadru i Dubrovniku 1902, …. .
Zadruge su okupile sve što je bilo naprednije među Srbima na Primorju. Kreditne zadruge postale su centar privrede na Primorju i podupirale su zemljoradničke zadruge. Na inicijativu Srpske Zore osnovan je 1905. Savez srpskih privrednih zadruga na Primorju sa sedištem u Dubrovniku. Na Primorju Srpske zemljoradničke zadruge osnovane su u mestima: Orahovac, Glavatić, Prijeradi, Mokrine, Kumbor-Đenović, Kameno, Glavati, Gradište, Radovanić, Režević, Glavica, Spič, Sutvari, Podostrog, Kavče, Kruševica, Maine, Brajić, Kuti, Mojdež, Bijela, Morinj i Radović. Produktivne zadruge (uljarske i ribarske) postojale su samo u Boki. Uljarske zadruge : Manastir Praskvica, Gradište i Režević. Ribarske zadruge : Baošić i Sveti Stefan.
Savez je izveštaj o radu uljarske zadruge u Manastiru Praskvici štampao u svom listu „Srpska Zora“ da posluži kao primer drugima. Po upravnim opštinama bilo je zadruga (zemljoradničkih, produktivnih i kreditnih) : Dubrovnik 2, Herceg Novi 9, Risan 2, Kotor 3, Luštica 1, Krtoli 1, Grbalj 4, Budva 4, Paštrovići 7, Spič 1. Prvi zbor srpskih zadruga na Primorju održan je 7 avgusta 1908. u svečanoj dvorani srpskog pjevačkog društva „Sloga” u Dubrovniku. Na njemu je učestvovalo izaslanstvo zadrugarstva iz Srbije na čelu sa Mihailom Avramovićem. Drugi zbor održan je u Kninu 1908, Treći u Kotoru 1910, Četvrti u Dubrovniku 1911, Peti u Kninu 1912, Šesti u Zadru 1913. Sedmi zakazan u Dubrovniku za 25. avgust 1914. nije održan zbog rata.
Na VI zboru zadruga održanog u Zadru 6.septembra 1913. razmotrio je savezni predsednik Luko markiz Bona dotadašnji razvoj zadružnog pokreta: „Bilo je to 1908.g., dakle nazad ravnih pet godina, kada su se prvi put sakupili predstavnici našeg zadrugarstva. Ko je tom sastanku bio prisutan, sjećaće se, s kakvom je skepsom saslušan optimistički izvještaj uprave Saveza, sjećaće se, da su prijedlozi uprave tada prihvaćeni samo onako, da se ne rekne: mi bi radili, ali nam Vi ne date. Sada, poslije kratkih pet godina, vidimo da je optimizam uprave bio u pravu. Od ondašnje 22 zadruge danas smo došli do 56, koje posluju i bolje ili gore uspijevaju gotovo po svim selima i mjestima, u kojima ima srpskog elementa. …. imamo našu Centralnu Kasu, koja u granicama mogućnosti podmiruje novčane potrebe našeg zadrugarstva. Bez nje bi naše zadrugarstvo bilo začmalo, a možda i propalo u teškim krizama, koje je moralo da prebrodi kroz teška prošla vremena. Vidite, dakle, da se ipak može raditi, da se uspjesi mogu postići, ako samo svi radimo sa požrtvovanjem, sa oduševljenjem, kao što smo do sada radili. Postignuti uspjesi nijesu zasluga pojedinca, nego svih onih skromnih radnika, koji su sve svoje sile uložili, da što bolje izvrše povjerenu im dužnost. Stoga im svima u ime svega zadrugarstva odavle najiskrenije zahvaljujem, …“.
O kreditnim zadrugama izjavio je Luko markiz Bona : „Sa zadovoljstvom moramo istaći, da se rad ovih zadruga nikako ne kosi sa radom zemlj. zadruga, šta više ove zadruge podupiru rad drugih i tako sve zadruge u suglasju rade na poboljšanju kreditnih i privrednih naših prilika.“ U zadrugama su većinom poslovođe bili učitelji ili sveštenici. Ako bi bili premešteni u drugo selo, u zadruzi je sve stalo, jer ostali nisu umeli da nastave započeti rad, a selo često puta ne dobije sveštenika ili učitelja. Savez je preporučivao zadrugama da se pismeniji seljaci biraju za poslovođe, a da učiteljima ili sveštenicima povjere nadzor. Na zadrugarskom kursu u Kninu održanom od 21 do 25. avgusta 1912. bilo je 18 učitelja, 14 zemljoradnika, 8 sveštenika i 7 bogoslova. U Upravi Saveza 1913. bili su: Predsjednik Luko markiz Bona; sekretar Đuro Marić; Članovi A. Suhor, Kristo Dominković, D. Babić. Nadzorni odbor M.Milišić, Đ.Drašković, N. M. Đivanović, Ivo kap. Papi. Godine 1910 i 1911 bile su nerodne godine. Nastupila je opća novčana kriza na svim svetskim tržištima. Kriza se pojačala, kada su izbili balkanski ratovi. Strah od rata 1912. nije uzdrmao poverenje koje su zadruge uživale u javnosti. Ulagači su smatrali da im je novac, i u vreme rata i u vreme mira najsigurniji kod zadruge.
Na inicijativu Saveza srpskih privrednih zadruga osnovana je 1909. u Dubrovniku Centralna kasa srpskih privrednih zadruga na Primorju. Uprava Centralne kase 1913. bila je: upravnik Luko markiz Bona; Kontrolor S.Miljanović; Blagajnik Đ. Marić; Članovi Mirko Komnenović, Dušan Amanović. Savez srpskih privrednih zadruga je zajedno sa Srpskom Štedionicom u Zadru, Srpskom Štedionicom u Dubrovniku, Srpskom Bokeškom Štedionicom u Kotoru, Srpskom Kreditnom Zadrugom u Budvi, Srpskom Kreditnom Zadrugom u Herceg-Novom, Risanskom Kreditnom Zadrugom u Risnu, Srpskom Kreditnom Zadrugom u Kninu, Srpskom Kreditnom Zadrugom u Kistanjama, Srpskom Kreditnom Zadrugom u Skradinu i Srpskom centralnom bankom za Bosnu i Hercegovinu 1913. osnovao Srpsku centralnu banku za Primorje u Dubrovniku. Sem osnivača banci je pristupilo 120 novih družinara iz redova srpskih privrednika.
Na osnivačkoj skupštini, 14 decembra 1913. konstituisana je banka sa 130 družinara, sa upisanim kapitalom od 500.000 kruna. Banka je preuzela aktivu i pasivu Centralne kase. Na čelu uprave Banke bio je dr. Antun Puljezi.(5)
Prvi svetski rat presekao je celi zadružni polet. Premetačine 1914. vršene su kod : dr. Mata Gracića u Lapadu; dr. Frana Kulišića, Đilda Joba, Jova Tošovića u stanu, knjižari i magazinima; Antonija Benusi, Mite Pušibrka, činovnika ,,Srpske Zore”, u stanu i u kancelariji ,,Srpske Zore”; Krista Dominkovića, u stanu i uredništvu ,,Dubrovnika”. Sve premetačine vršene su jednovremeno, a zbog njih stigli su u Dubrovnik detektivi, žandari i finansi sa strane. Ništa nije pronađeno. Urednik lista ,,Dubrovnik” napisao je članak o premetačinama u svom listu br. 22 od 23 jula 1914. (6) Za vreme rata tamnice su bile ispunjene nacionalnim pregaocima i članovima zadruga. Zbog interniranja svih članova uprave prvih ratnih godina bio je onemogučen rad Srpske centralne banke na Primorju. Tek 1917. donekle je razvila svoje poslovanje.
Početkom 1920. fuzionisala se s Prometnim, industrijskim i trgovačkim društvom u Dubrovniku. Banka je bila deoničar Dubrovačke parobrodarske plovidbe, hotela „Imperijal“ u Dubrovniku, dubrovačkog kupališnog i hotelskog društva „Prag“. Srpska centralna banka na Primorju u Dubrovniku sjedinila se 1921. sa Srpskom bankom u Zagrebu. Luko markiz Bona, notar dubrovački, bio je član Uprave „Srpske banke” u Zagrebu. Posle integracije nastavila je da finansira zadruge kao filijala Srpske banke u Dubrovniku.
Posle Prvog svetskog rata započelo je sa radom 42 zadruge koje su obnovile Savez srpskih privrednih zadruga na Primorju. U Upravi saveza bili su: pretsjednik Luko Bona, sekretar prota Božidar Mitrović i članovi A. Minček i Vuk Ćorović. Na kongresu održanom 10. maja 1923. u Dubrovniku Savez srpskih privrednih zadruga na Primorju ujedinio se sa Savezom srpskih zadruga u Beogradu. Odluka je doneta sa obrazloženjem da, pošto je već izvršeno nacionalno i političko ujedinjenje treba uspostaviti i ekonomsko jedinstvo. U Zetskoj banovini bilo je 1937. 98 a 1938. 105 zadruga Glavnog saveza srpskih zemljoradničkih zadruga u Beogradu. (7) Srpska Zora stopila se 1923. sa sarajevskom „Prosvetom“. U Dubrovniku je od 23.maja 1923. do 31.maja 1926. delovao odbor „Prosvete“ iz Sarajeva. Za dvanaest godina svog postojanja, Srpska Zora uspela je da stvori uslove za svestrani kulturni, privredni i nacionalni preporod srpskog naroda na Primorju. (8)
Ljudi oko Privrednika učili su svoje pitomce radu, štednji i moralu. Organizovali su ih u Zadruge Srba Privrednika. Zadruge su bile uglavnom kreditne. Takvih zadruga bilo je 25 1933. i one su osnovale svoj savez.(9)
Zadruga Srba Privrednika održala je u Matici Srpskoj u Dubrovniku 4. aprila 1937. svoju II redovnu skupštinu. (10) Savez zadruga Srba privrednika u Beogradu održavao je vezu sa Dubrovnikom preko direktora Srpske banke. List ,,Dubrovnik” preneo je vest da Zadruga Srba privrednika u Dubrovniku održava svoju VI redovnu godišnju skupštinu 9 marta 1941. u filijali Srpske banke. (11) Upravni odbor Zadruge Srba Privrednika u Dubrovniku na sjednici od 18. marta 1941. konstituisao se i njegovi članovi bili su : predsednik Jovan Cvijić, I podpredsednik Stevo Ljubibratić i II podpredsednik Milivoj Sokolović. Nadzorni odbor predsjednik Jovo Banđur. Jedan od zadrugara bio je Svetozar Barbić. (12)
Jovo Bravačić je između dva svetska rata bio upravnik dubrovačke podružnice Srpske banke. Među prvim žrtvama ustaškog terora bili su činovnici Trgovačko-industrijalne banke u Dubrovniku (bivša Srpska banka). Ustaše su uhapsile sve članove upravnog odbora i činovnike do kojih su mogli da dođu. Od direktora do čistača. Uhapšeni su Jovo Bravačić, Stijepo Murati, Nikša Račeta, Dušan Traživuk, Draginja Vukšić, Miljenko Lazarević i Spaso Romović. Svi su vezani povedeni 7. jula u Zagreb. Jovo Bravačić je sa celom upravom i osobljem dubrovačke podružnice odveden na provizornu skupštinu deoničara banke u Zagreb, koja je trebalo da donese nametnute odluke, pa je avgusta 1941. ubijen u šumi Dotrščina kod Zagreba. Savu Miljanovića, člana upravnog odbora banke, ustaše su iz voza bacile u Neretvu, u kojoj se udavio. Uhapšeni su sem Stijepa Murati i Nikše Račete, bili preklani 5.avgusta u Maksimiru.(13)
Po ugledu na „Srpsko privredno društvo Privrednik” iz Zagreba. 1901, osnovano je prosvetno-privredno društvo „Srpska zora“ u Kninu. Pregaoci okupljeni u „Srpskoj Zori“ podsticali su osnivanje zemljoradničkih zadruga po selima i štedionica po gradovima. Uz pomoć Srpske banke iz Zagreba osnivane su srpske štedionice na Primorju. Preko „Srpskog privrednog društva Privrednik“ iz Zagreba poslati su siromašni a vrednih učenici od 12 do 15 godina na učenje zanata. Srpska zora davala je šegrtima pripomoć za odelo i putni trošak. Narod je Srpsku zoru zvao „narodska kasa”. Na inicijativu Srpske Zore osnovan je 1905. Savez srpskih privrednih zadruga na Primorju sa sedištem u Dubrovniku. Prvi svetski rat je presekao celi zadružni polet.
Za vreme rata tamnice su bile ispunjene nacionalnim pregaocima i zadrugarima. Posle rata Srpska centralna banka na Primorju u Dubrovniku sjedinila se 1921. sa Srpskom bankom u Zagrebu. Na kongresu održanom 10. maja 1923. u Dubrovniku Savez srpskih privrednih zadruga na Primorju ujedinio se sa Savezom srpskih zadruga u Beogradu. Odluka je doneta sa obrazloženjem da, pošto je već izvršeno nacionalno i političko ujedinjenje treba uspostaviti i ekonomsko jedinstvo. Srpska Zora stopila se 1923. sa sarajevskom „Prosvetom“. Ljudi oko Privrednika organizovali su svoje pitomce u Zadruge Srba Privrednika. Jedna od tih zadruga delovala je u Dubrovniku.
Među prvim žrtvama ustaškog terora bili su činovnici Trgovačko-industrijalne banke u Dubrovniku (bivša Srpska banka). Jovo Bravačić je sa celom upravom i osobljem dubrovačke podružnice odveden na provizornu skupštinu deoničara banke u Zagreb, koja je trebalo da donese nametnute odluke, pa je avgusta 1941. ubijen u šumi Dotrščina kod Zagreba. Srpska banka od svog osnivanja 1895. radeći zajedno sa društvom Privrednik, uspela je da stvori uslove za svestrani kulturni, privredni i nacionalni preporod srpskog naroda na Primorju.
Priredio:
Saša Nedeljković
član Naučnog društva za istoriju zdravstvene kulture Srbije
Napomene :
1. D.P. ,,Privrednik”, Narodna Enciklopedija SHS, III knjiga, Zagreb 1928, str. 569; Privrednik jubilarni kalendar za 1937 godinu, Beograd, str.36, 37; Privrednikov kalendar za 1933 godinu, Beograd, str. 36;
2.U. „Prva riječ”, „Srpska Zora“,str. 1, br. 1,God. I, 20.januara 1907, Srpska Dubrovačka Štamparija Dr. Gracića i dr. Dubrovnik ;
3.Srpska Zora, „Dubrovnik kalendar za godinu 1903”,God.VII, Srpska Dubrovačka Štamparija A. Pasarića, Dubrovnik,1902, str.84 ;
4. „Ustav Prosvjetno-privrednog Društva „Srpska Zora”, br.18, 12.(25) septembra 1908 God. II, „Srpska Zora“, Srpska Dubrovačka Štamparija Dr. Gracića i dr. Dubrovnik, str.4;
5. prof. Mirko Ležaić, „Istorijski pregled Severne Dalmacije“, „Severna Dalmacija nekad i sad”, Beograd, Glavna zadruga za narodno prosvećivanje, 1939, str.57, 60; „Šesti zbor zadruga“, str.3,4, 8, 9, 12, 15-17, 20, 54 ,57, Izdanje i naklada Saveza srpskih privrednih zadruga na Primorju, Srpska Dubrovačka Štamparija, Dubrovnik, 1913; „Srbobran, narodni srpski kalendar za godinu 1913“, str.39, Srpska štamparija u Zagrebu;
6. ,,Prije punih 25 godina”, ,,Dubrovnik”, 29 jula 1939, br. 30, str.3;
7. Sofija Božić, „Srbi u Hrvatskoj 1918-1929”, Beograd, 2008, str. 137, 147, 148; Sofija Božić, „Srpsko društvo u Dalmaciji posle prvog svetskog rata: skica za sintezu istorijskog iskustva u prvoj jugoslovenskoj državi“, „Ljetopis Matice srpske u Dubrovniku“, Zbornik radova I, Beograd 2010, str.275, 276, 277; Mihailo Šaškijević, „Deoničari srpske banke”, Zagreb 2001, str. 14; „Zemljoradnička zadruga“, str.624,594, br.37-38, 11. septembra 1938; str.575,br.38,17.septembar 1939, Beograd;
8. Sofija Božić, „Srbi u Hrvatskoj 1918-1929“, Beograd, 2008, str. 137,148, 310;prof. Mirko Ležaić, „Istorijski pregled Severne Dalmacije“, „Severna Dalmacija nekad i sad”, Beograd, Glavna zadruga za narodno prosvećivanje,1939, str.55 ;
9. Privrednikov kalendar za 1933, Beograd, str. 74, 75;
10. „Zadruga Srba privrednika u Dubrovniku”, br. 10, „Dubrovnik”, Dubrovnik, 10. aprila 1937, str. 4;
11. „Zadruga Srba privrednika u Dubrovniku”, „Dubrovnik”, br. 9, 1 marta 1941, Kotor- Dubrovnik, str. 4;
12. ,,Kultura Srba u Dubrovniku 1790-2010”, Beograd-Dubrovnik, 2012, str. 349;
13. Mato Jakšić, Dubrovnik 1941, Beograd, 1966, str.80, 97, 98; ,,Kultura Srba u Dubrovniku 1790-2010”, Beograd-Dubrovnik, 2012, str. 213, 214.
Vezane vijesti: