fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Путујући музеј дуг Солунцима

У џиновском опанку, на пожаревачком Тргу ослобођења. Оригинални експонати широм Србије сведоче о Великом рату.

Опанчар Милоје и Даница Веселиновић

ПОВОДОМ века од почетка пробоја Солунског фронта и завршетка Великог рата, на Тргу ослобођења у центру Пожаревца је постављен џиновски опанак који су пре четири месеца направили чланови националне асоцијације за старе и уметничке занате и домаћу радиност „Наше руке“ из Београда.

У овом својеврсном експонату с којим крстаре Србијом је отворена и изложба под називом „Јунаци у опанцима“, а поставку чине аутентична обућа ратника из тог славног доба и фотографије војника који су поразили знатно опремљенијег непријатеља.

Ова несвакидашња лимена атракција је дугачка шест и по, широка три и по метра, а тешка је читаву тону. Ипак, на само неколико квадрата је успешно представљена војна историја ондашње Србије…

– Сви експонати су аутентични, укључујући и војничку трубу, а изложба указује и на то да опанци нису били само обућа, већ неретко и храна солунаца, који су их јели да не би умрли од глади.

Овде су и панои са изјавама непријатељских официра који хвале храброст и издржљивост српске војске – каже кустос мини-изложбе Даница Веселиновић и наглашава да, због изумирања овог старог заната, централно место заузима фигура опанчара Милована, иза којег је постављена тезга са аутентичним алатом.

ПРОЈЕКАТ

ОВАЈ несвакидашњи опанак-музеј, у који се улази кроз врата постављена на пети, претходно је био постављен у Гучи, Београду, Смедереву, Тршићу и Ваљеву, а пројекат националне асоцијације „Наше руке“, коју предводи опанчар Дејан Милосављевић се реализује од јуна и – уз подршку Министарства трговине, туризма и телекомуникација – трајаће до новембра.

Јунаци у опанцима

Аутор: Душанка Новковић

Извор: Вечерње новости

Везане вијести:

Добровољци стижу на Солунски фронт

Солунски фронт: Трагедија руских бригада на Балкану

Сто година од Великог рата; Мишић: „У смрт, само не стајте“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: