САРАЈЕВО, 3. МАЈА (СРНА) – Чланови породица воjника ЈНА страдалих у Добровољачкоj улици, као и они коjи су преживjели злочин приjе 20 година, те званичници Републике Српске и локалних власти мирно су стигли у Добровољачку улицу да би одали почаст жртвама, jавио jе Срнин извjештач.
На мjесту обиљежавања злочина породице погинулих воjника ЈНА и званичници из Српске положили су цвиjеће и прислужили свиjеће, али их jе надомак тог мjеста група људи дочекали звиждуцима, псовкама и другим увредама.
Припадници МУП-а сараjевског кантона, коjи обезбjеђуjу скуп, раздваjали су бивше муслиманске воjнике, окупљене краj моста „Дрвениjа“, од оних коjи су из Републике Српске дошли да одаjу почаст воjницима ЈНА, страдалим приликом повлачења из Сараjева.
Не обазирући се на бол породица страдалих у Добровољачкоj улици, окупљени краj моста „Дрвениjа“ псовали су, између осталог, „четничку маjку“, „српску маjку“, те „нерођену српску дjецу“.
Скуп у бившоj Добровољачкоj улици уредно jе наjављен кантоналним властима, за разлику од окупљања на оближњем мосту „Дрвениjа“.
Након мирне шетње, полагања цвиjећа и паљења свиjећа у некадашњоj Добровољачкоj улици, обиљежавање 20 година од страдања припадника ЈНА биће настављено служењем парастоса у Спомен-цркви у Миљевићима у Источном Сараjеву, те полагањем цвиjећа на Спомен-крсту на тамошњем Воjничком гробљу.
Обиљежавању 20 година од страдња припадника ЈНА у Добровољачкоj улици присуствуjе министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић коjи jе и предсjедник Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова.
Почаст страдалима у Добровољачкоj одали су и више народних посланика у Народноj скупштини Српске, представника Републике Српске у Парламентарноj скупштини БиХ, као и амбасадор Србиjе Нинослав Стоjадиновић, те представници локалних власти, представници Борачке организациjе РС и удружења породица страдалих и несталих у рату.
Нападом на колону ЈНА у Добровољачкоj, коjа се почетком маjа 1992. мирно повлачила из Сараjева према споразуму и уз гаранциjу мировних снага УН, руководили су тадашњи члан Предсjедништва БиХ Еjуп Ганић и руководство тадашње такозване Републике БиХ, а безбjедност воjника гарантовао jе и тадашњи предсjедник Предсjедништва БиХ Алиjа Изетбеговић.
Међутим, колона ЈНА ниjе безбjедно изашла из Сараjева, већ jе прекинута. У периоду од неколико дана мучки су убиjена 42 припадника ЈНА, 71 jе рањен, док их jе више од 200 заробљено. Први напад извршен jе 2. маjа, нападом на касарну ЈНА.