У суботу, 13. маја 2017. године, у Инзбруку је у организацији Српске православне црквене општине Инзбрук и Српске православне омладине Инзбрук – СПОЈИ уз благослов Његове светости Патријарха српског Господина Иринеја и Епископа аустријско-швајцарског Господина Андреја одржано предавачко вече на тему „Мисија Православне цркве у свету – јуче, данас, сутра“ уз наступ духовне музике групе Пирг.
Гости предавачке вечери, које је одржано после Вечерње службе у Омладинском дому градске четврти Саген у близини Српске православне цркве, били су мр Радован Калабић, историограф, књижевник, публициста и између осталог и почасни члан СПОЈИ, јереј Арсеније Арсенијевић, старешина Храма Вазнесењске цркве у Београду и члан групе Пирг, као и Небојша Мастиловић, аутор савремене српске духовне музике и члан групе Пирг.
Пошто је отац Александар Столић, инзбрушки парох, као архијерејски намесник за југозападну Аустрију због неодложивих обавеза морао да отпутује за Клагенфурт, предавање је тропаром Васкрсења Христовог отворио отац Слободан Милуновић из Минхена, који је претходно служио и Вечерњу службу.
Отац Слободан је такође у кратком обраћању у име оца Александра поздравио све присутне, захвалио је гостима из Србије на доласку, као и организацији СПОЈИ на досадашњем труду и раду напоменувши да и даље истраје на свом до сада успешном путу, али имајући увек у виду да све што ради буде с Божијим благословом и уз Божију помоћ.
Затим је Марина Милосављевић, која је од недавно члан СПОЈИ, у улози модератора предавачке вечери, поздравила све присутне госте објаснивши им да СПОЈИ предавање на ову тематику организује из разлога јер је у последњих неколико месеци међу члановима организације, парохијанима у Инзбруку и уопште међу српским народом примећена забринутост за Српску православну цркву, али и доза непознавања са дешавањима везаним за нашу цркву. Тако је ово предавање покренуто с циљем да се бар нека питања на ову широку тему расветле, с једне стране из историјског угла од стране мр Калабића, а с друге стране из црквеног и духовног угла од стране оца Арсенија.
Пред сам почетак наступа групе Пирг и предавачког дела свим присутнима се обратио и Оливер Ранисављевић, заменик председника СПОЈИ, који је свима, а посебно гостима из Србије, захвалио на доласку. Он је мр Радовану Калабићу, оцу Арсенију Арсенијевићу и Небојши Мастиловићу у име организације СПОЈИ уручио захвалнице и поклоне.
Након тога је настављено с главним делом, а први део тога чинио је скоро получасовни наступ српске духовне музике групе Пирг у саставу са оцем Арсенијем и Небојшом Мастиловићем, који су извели неколико заједничких и солистичких песама, а за све присутне госте у публици ово је била прва прилика уопште да у Тиролу уживо чују групу Пирг. По реакцијама публике током самог наступа и након тога могло се закључити да је свака реч, сваке песме, скоро све присутне дотакла у срце.
Предавање је после наступа групе Пирг отворио мр Радован Калабић. Он је своје излагање отворио речима о Светом Симеону и Светом Сави нагласивши да су у њихово време постављени темељи Српске аутокефалне цркве, као и темељи у духовном, културном, политичком и сваком другом смислу и да је Српска православна црква (СПЦ) до данашњих дана главни чувар српског духовног, културног и националног идентитета, иако је кроз векове често била нападана, али да њени темељи и дан данас чврсто стоје. Наставио је с чињеницом да су српске цркве ницале свуда где су се Срби настањивали по Европи и свету и да су увек биле уточиште за све Србе, без обзира да ли су то били економски емигранти, политички исељеници или други. Дао је преглед историје СПЦ на северноамеричком континенту, споменувши као првo монаха Себастијана Дабовића, који је био прво српско дете рођено у Америци. Такође је говорио о односима између Српске и Руске православне цркве, о улози Михајла Пупина у подршци српској цркви у Америци, о расколу у СПЦ и другим интересантним чињеницама из историје СПЦ, завршивши речима „… да нам је Свети Сава оставио држвни програм у три тачке – слободна држава, слободна црква и слободна српска култура. Уколико остајемо на његовим стопама, нема разлога за велику забринутост ни у српском народу, ни у Српској православној цркви.“
Отац Арсеније Арсенијевић започео је своје излагање говорећи о светим људима и о томе да је светост приводила људе ка вери и смислу, рекавши да постоје разна искушења у животу сваког човека, али да се она за човека који осети потребу за духовним усавршавањем увек завршавају и да за такве људе нема разлога за бригу. Објаснио је да мученик, значи сведок, да је мучеништво за веру било сведочанство да смо ми зарад вере, зарад оног што је део нас, што нам се не може одузети – део вечности у нама – спремни да жртвујемо овоземљски живот. Навео је и пример старца Вукашина, као и да је мисија најмање у речима, а највише у сведочењу, оном животном, на делима. Говорио је о времену пре великог црквеног раскола и похришћавању Европе, као и о Ћирилу и Методију, али и о руским просветитељима, који су православље проширили чак и до Аљаске, тако да су и данас скоро сви староседеоци Аљаске православни. Споменути су и примери као што су сахрана Блаженопочившег Патријарха Павла, којег је назвао светим, јер је то осећање народа српског, када је пола милиона људи из разних слојева друштва стајало сатима у реду како би се опростило и целивало Патријарха Павла. С тим у вези и да нам они који нас мрзе не могу апсолутно ништа уколико смо ми као народ сабрани тамо где и требамо да будемо. За сам крај излагања напоменуо је и пример Патријарха Арсенија Чарнојевића, за којег исто важи да је живео светим животом, и сеобу Срба, а завршио је тиме да смо сви ми позвани да својим хришћанским делима приволимо друге народе око нас да се и они окрену православљу.
Након тога уследила је једночасовна дискусија, дружење са гостима из Србије у приватним разговорима, као и послужење које је припремило Коло српских сестара и чланице СПОЈИ. Сви присутни су имали прилике да на хуманитарном штанду купе дискове са духовном музиком групе Пирг и Небојше Мастиловића, као и књиге Пирга и мр Радована Калабића, који је 30% од продаје истих донирао у хуманитарне акције СПОЈИ за помоћ српским социјално угроженим породицама са више деце на просторима бивше Југославије. Укупно је сакупљено 142,80 евра хуманитарних донација.
Наредног дана, 14. маја 2017, у Српској православној цркви у Инзбруку, Свету Литургију су заједно служили отац Слободан Милуновић из Минхена и отац Арсеније Арсенијевић, а након тога је заједно са Небојшом Мастиловићем за све присутне парохијане отпевао песму „Молитва“, која је поготово грузијске парохијанке посебно дирнула, те су биле видљиве и сузе, што сведочи о снази савремене српске духовне музике и богомољачких песама, као и о љубави према Христу коју носе у себи.
Српска православна омладина Инзбрук – СПОЈИ се још једном захваљује свим пријатељима, подржаваоцима, донаторима, члановима и свим људима добре воље, који су својим доласком ово вече учинили још посебнијим и богатијим, у нади да ћемо сви заједно наставити традицију културно-едукативних предавања на разне теме у Инзбруку и другим местима где постоје огранци СПОЈИ уз свест о томе да тиме чинимо не само добро дело за очување српског идентитета и аутентичности нас самих, већ што је још важније, тиме постављамо здраве темеље за будуће нараштаје које ће уз Божију помоћ имати мање искушења и лакши пут ка очувању Светосавља и Српства!
Како радили тако нам Бог помогао!
Српска православна омладина Инзбрук – СПОЈИ
Извор: СПОЈИ