fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прва домаћа фабрика аероплана

За 22 године постојања, у фабрици „Рогожарски” произведено је 305 авиона, а развијено је и израђено 15 прототипова летилица домаће конструкције

Пред Други светски рат фа­бри­ка је има­ла око 1.000 за­по­сле­них (Фо­то Ви­ки­пе­ди­ја)
Пред Други светски рат фа­бри­ка је има­ла око 1.000 за­по­сле­них (Фо­то Ви­ки­пе­ди­ја)

Пр­ва срп­ска фа­бри­ка аеро­пла­на „Жи­во­јин Ро­го­жар­ски” АД је фор­ми­ра­на на осно­ву одо­бре­ња Ин­ду­стриј­ске ко­мо­ре у Бе­о­гра­ду 21. апри­ла (у не­ким из­во­ри­ма се на­во­ди и 22. април) 1924. го­ди­не. Број­не до­ма­ће, али и стра­не књи­ге на­пи­са­не су на ову те­му, а из­ме­ђу оста­лих је пр­ва срп­ска фа­бри­ка ави­о­на на­шла ме­сто и у Ен­ци­кло­пе­ди­ји свет­ских ави­о­на. Осни­вач фа­бри­ке је био Жи­во­јин Ро­го­жар­ски.

За­пи­са­но је та­ко да је Ми­ни­стар­ство вој­ске и мор­на­ри­це 1923. го­ди­не рас­пи­са­ло кон­курс за из­бор до­ма­ћих пред­у­зе­ћа ко­ји­ма би се уз од­го­ва­ра­ју­ћу тех­нич­ку, ма­те­ри­јал­ну и ор­га­ни­за­ци­о­ну по­моћ др­жа­ве по­ве­ри­ла из­ра­да ави­о­на.

Жи­во­јин Ро­го­жар­ски (Фо­то Ви­ки­пе­ди­ја)
Жи­во­јин Ро­го­жар­ски
(Фо­то Ви­ки­пе­ди­ја)

При­ја­вио се нео­че­ки­ва­но ве­ли­ки број др­жав­них и при­ват­них пред­у­зе­ћа, а у оштрој кон­ку­рен­ци­ји уго­вор су до­би­ле две ма­ле при­ват­не фир­ме: „Ика­рус” из Но­вог Са­да и „Ро­го­жар­ски” из Бе­о­гра­да. „Ро­го­жар­ски” је пр­во­бит­но би­ла сто­лар­ска ра­ди­о­ни­ца, али је да­ва­ла на­ду да ће би­ти у мо­гућ­но­сти да ор­га­ни­зу­је про­из­вод­њу ва­зду­хо­пло­ва јер је њен вла­сник у то­ку Пр­вог свет­ског рата ра­дио у Бу­дим­пе­шти као мај­стор на из­ра­ди аеро­пла­на.

Пе­ри­од од 1935. до 1941. пред­ста­вља злат­не го­ди­не у по­сло­ва­њу фа­бри­ке. Вред­ност про­из­вод­ње 1935. из­но­си­ла је 4,5 ми­ли­о­на ди­на­ра, а са­мо че­ти­ри го­ди­не ка­сни­је пре­ко 51 ми­ли­он. Пред рат, фа­бри­ка је има­ла око 1.000 за­по­сле­них.

Апри­ла 1941. го­ди­не, на­кон ка­пи­ту­ла­ци­је Кра­ље­ви­не Ју­го­сла­ви­је, Нем­ци су за­пле­ни­ли сав ма­те­ри­јал, де­ло­ве и за­по­че­те као и за­те­че­не ави­о­не на оправ­ци или ре­ви­зи­ји у фа­бри­ци ави­о­на „Ро­го­жар­ски” у Бе­о­гра­ду, ре­кви­ри­ра­ли фа­бри­ку ко­ја је на­ста­ви­ла да ра­ди за по­тре­бе не­мач­ких оку­па­ци­о­них вла­сти.

На­кон осло­бо­ђе­ња, фа­бри­ка „Ро­го­жар­ски” је при­по­је­на за­јед­но с де­лом фа­бри­ке „Змај” 1946. го­ди­не зе­мун­ском „Ика­ру­су” у но­во­фор­ми­ра­ну пот­пу­но на­ци­о­на­ли­зо­ва­ну ва­зду­хо­плов­ну ин­ду­стри­ју (Др­жав­на фа­бри­ка ави­о­на). У по­го­ни­ма фа­бри­ке „Ро­го­жар­ски” је1948. фор­ми­ра­на Ин­ду­стри­ја ко­тр­ља­ју­ћих ле­жа­ја – ИКЛ Бе­о­град.

За 22 го­ди­не по­сто­ја­ња, у „Ро­го­жар­ском” је про­из­ве­де­но 305 ави­о­на. Раз­ви­је­но је и из­ра­ђе­но 15 про­то­ти­по­ва ави­о­на до­ма­ће кон­струк­ци­је, пет ти­по­ва ави­о­на је про­из­во­ђе­но на осно­ву ку­пље­них ли­цен­ци.

Важили су за нај­бо­љу фа­бри­ку ави­о­на др­ве­них кон­струк­ци­ја у та­да­шњој Ју­го­сла­ви­ји. „Ро­го­жар­ски” је остао ве­зан за тра­ди­ци­о­нал­ну про­из­вод­њу ави­о­на др­ве­не кон­струк­ци­је све до по­чет­ка Дру­гог свет­ског ра­та.

Аутор: Аутор: Н. Н.

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Видојевић: Немци опљачкали и уништили Србију, а обештетили …

Како су комунисти уништили српску привреду | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: