fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПРОТЈЕРАЛИ СРБЕ, А САДА ПРОТЈЕРУЈУ И ГРОБОВЕ

По завршетку литургиjе, Срби су изашли на гробље и затекли порушене и оскрнављене надгробне споменике. Стотињак споменика jе порушено, одниjете су надгробне плоче, а велики броj jе скинут или већ припремљен за одношење…

 Црква Цара Уроша у Урошевцу

Црква Цара Уроша у Урошевцу

Приредио: Неђељко ЗЕЈАК

Срби из Урошевца невесело су обиљежили градску славу – око двиjе стотине расељених присуствовало jе служби у цркви, а онда су обишли разрушено гробље, са коjег су однесене чак и надгробне плоче.

 

Од 15.000 косовских Срба, колико их jе у Урошевцу живjело 1999. године (у урбаном диjелу око 3.000), остало jе тек двоjе Срба – прота Живоjин Коjић и његова супруга, док на подручjу општине живи тридесетак стариjих, без иjедног дjетета.

 

Они су данас у истоименоj цркви прославили градску славу Усековање главе Светог Јована Крститеља, а изласком на гробље одали су пошту прецима сахрањеним у граду – задужбини Неjаког Уроша.

 

Једном годишње, у вриjеме градске славе, каже прота Коjић за Срну, растjерани Срби дођу да се присjете мjеста гдjе су рођени и у коjем готово да ниjе било засеока, а камоли села, нити живе цркве.

 

„Од пре две године духовни живот се вратио у задужбину Неjаког Уроша. Вратио сам се и jа са протиницом, али се надам да наш повратак неће бити jедини и да ће се за неку годину и други Срби вратити на подручjе Неродимља, Бабуша, Бабљака, Талиновца, Мачjе Стене и jош десетак села“, поручуjе прота.

 

Коjић jе, попут Његове светости патриjарха српског Иринеjа и преосвећеног епископа рашко-призренског Теодосиjа, позвао народ да земљу не продаjе и да остану достоjни сљедбеници Неjаког Уроша по коме jе град добио име.

 

Снежана Маслар, рођена у Црногорскоj улици у Урошевцу, први пут од уласка Кфора и НАТО трупа на Космет, покушала jе да пронађе родну кућу и улицу, али ниjе успjела.

 

„Све оно што сам оставила jуна 1999. године, нестало jе и обрисано. `Никли` су нови обjекти чиjе власнике не познаjем. Да ниjе Цркве Светог Уроша, не бих веровала да jе ово Урошевац“, каже Снежана за Срну.

 

Она оцjењуjе да повратак Срба у урбани дио Урошевца ниjе могућ.

 

Далибор Јевтић, министар за заjеднице и повратак у влади самопрокламованог Косова, коjи жели да подстакне повратак расељених, апелуjе да Срби не продаjу имовину.

 

Он позива расељене из Талиновца, Бабљака и Српског Бабуша да се врате у изграђене куће и не дозволе да их лопови и криминалци протjеруjу.

 

По завршетку литургиjе, Срби су изашли на гробље и затекли порушене  и оскрнављене надгробне споменике.

 

Стотињак споменика jе порушено, одниjете су надгробне плоче, а велики броj jе скинут или већ припремљен за одношење.

 

Славица Цветковић, рођена у Неродимљу, палећи свиjећу на споменику супругу, каже да jе градско гробље у Урошевцу – одраз мржње према Србима.

 

„Албанцима смета све што jе српско и што подсећа на Србе. Просто се плашим да за неку годину у Урошевац српска нога неће смети, нити моћи да крочи“, каже Славица.

 

Окупљање Срба у Урошевцу протекло jе без инцидената, а полициjа самопроглашеног Косова обезбjеђивала jе црквену порту и излазак на гробље.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

ЗИДОМ ЋУТАЊА ШТИТЕ СЕ ЗЛОЧИНЦИ

ПОСЉЕДЊИ НАПАДИ НА СРБЕ – АКТ ТЕРОРИЗМА

ЕУЛЕКС: САМИ ПРОНАЂИТЕ УБИЦЕ И СВЈЕДОКЕ?!

Косово – Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: