Najvažnije djelo prote Dušana Subotića, u duhovnom smislu, jeste gradnja novog Hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Gradiški, veleljepne građevine u srpsko-vizantijskom stilu izgrađene 1927. godine, a koji je porušen 1941. godine.
Priredio: Milorad MALEŠEVIĆ
U Gradiški će 5. maja biti otkrivena bista prote Dušana Subotića, otvorena izložba, promovisana knjiga i prikazan dokumetarno-igrani film o svešteniku koji je pet puta biran za narodnog poslanika Kraljevine Srba, Hravata i Slovenaca i Kraljevine Jugoslavije.
Organizator cjelodnevne manifestacije „Dušan Subotić, prota stradalnik“ jeste Zavičajni muzej Gradiška, a pokretači ideje da se na ovakav način otrgnu od zaborava lik i djelo prote Subotića su direktor Muzeja Bojan Vujinović i pravoslavni teolog Dario Drinić.
Drinić, koji je i autor knjige o proti Dušanu Subotiću, kaže da je sve spremno da se, na dan kada su ustaše u Banjaluci ubile protu Subotića i vladiku banjalučkog Platona, Gradiška na pravi način oduži svom velikanu.
„Knjiga je u štampi, bista koju je radio gradiški akademski vajar Mladen Stajčić izlivena je i treba da dođe iz Srbije, a film koji režira novinar Milan Pilipović u fazi je montaže.
Mogu ponosno da kažem da ulazimo u završnu fazu svih aktivnosti koje, što se tiče filma, traju tri mjeseca, a knjige dvije godine“, navodi Drinić.
On naglašava da će se prota Subotić, koji je bio nepravedno zaboravljen, na reprezentativan način vratiti u svoju Gradišku, te da je iz Kanade stiglo i njegovih pet ordenja, koja će biti predstavljena na izložbi i poklonjena Zavičajnom muzeju Gradiška. Njih je prota Subotić dobio za vrijeme svog društveno-političkog djelovanja.
„Mislim da je to ordenje i najvrednije jer ga je taj čovjek nosio na svojim grudima – to je direktna fizička veza sa njim. Takođe, akademski slikari Mile Sredojević i Branko Jungić pripremili su umjetničke slike prote Subotića, koje će biti predstavljene na izložbi“, najavljuje Drinić.
On ističe da je prota Dušan Subotić ličnost koja u sebi sabira Lijevče polje i Gradišku, oličenje ovog grada i Krajine.
„Bio je buntovnik i narodni tribun, vođa, paroh, sveštenik, ali i politički radnik. On je sveobuhvatna ličnost“, poručuje Drinić.
On navodi da će 5. maja bista prote Dušana Subotića biti otkrivena u gradskom parku u 11.00 časova.
Izložba i promocija knjige biće priređeni u 12.00 časova u Zavičajnom muzeju. Biće iloženi originalni dokumenti, arhivska građa i fotografije.
Uveče će u Kulturnom centru biti premijerno prikazan dokumentarno-igrani film iza kojeg su stale mnoge institucije, kao i Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem.
Drinić očekuje da će ovoj manifestaciji prisustvovati unuka prote Subotića Dušanka Subotić Homen i drugi potomci.
Prota Dušan Subotić, sin sveštenika Jove i Marije, rođen je 1884. godine u Gradiški, u kući blizu Hrama Pokrova Presvete Bogorodice.
Završio je osnovnu školu u Gradiški, Bogosloviju u Reljevu, a rukopoložen je 1906. godine za paroha u selu Laminci, kod Gradiške, gdje ostaje do 1912. godine, kada postaje gradiški prota.
U vrijeme Prvog svjetskog rata prota Subotić je bio četiri godine u zatvoru u Banjaluci i Zenici, nakon čega se vraća u Gradišku i formira narodna vijeća, a 1818. godine postaje član Radikalne stranke.
Za narodnog poslanika bio je biran pet puta – 1920, 1923, 1925, 1935. i 1938. godine.
Najvažnije njegovo djelo, u duhovnom smislu, jeste gradnja novog Hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Gradiški, veleljepne građevine u srpsko-vizantijskom stilu izgrađene 1927. godine, a koji je porušen 1941. godine.
Prota Dušan Subotić mučenički je stradao 5. maja 1941. godine od ustaške ruke, zajedno sa vladikom Platonom, a narod gradiškog kraja prenosi legendu da je uhapšen, svezan za kola i tako odveden iz Gradiške u Banjaluku.
Stradao je jer je bio paradigma srpstva, pravoslavlja i političkog djelovanja, a ustaše su se plašile da ne pobuni narod Potkozarja i Lijevča polja.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti: