Za razliku od prošle i 2015. Dan pobede u Kninu ove godine će defnitivno proteći bez koncerta hrvatskog kantautora Marka Perkovića Tompsona, koji, inače, u svojim pesmama glorifikuje ustaštvo
Hrvatska se ovih dana priprema za obeležavanje Dana pobede i domovinske zahvalnosti, te Dana branitelja a povodom 22. godišnjice od vojno-policijske akcije Oluja, koja će ove godine, čini se, biti nešto drugačija u odnosu na prethodne.
Dan, koji Hrvatska obeležava kao Dan pobede, u Srbiji se doživljava kao dan žalosti i komemoracija zbog više od 220.000 prognanih Srba i nekoliko hiljada ubijenih i nestalih.
Pojedii mediji špekulišu ovih dana da obeležavanju Dana pobjede u Kninu neće prisustvovati ni predsednica Kolinda Grabar Kitarović ni premijer Andrej Plenković. Zvanične infomacije o tome, međutim, nema.
Za razliku od prošle i 2015. Dan pobede u Kninu ove godine će defnitivno proteći bez koncerta hrvatskog kantautora Marka Perkovića Tompsona, koji, inače, u svojim pesmama glorifikuje ustaštvo.
Prema rečima novog gradonačelnika Knina Marka Jelića tu nema nikakve političke pozadine, već je, kako kaže, Tompson imao ranije dogovorene obaveze.
Jelić kaže i da će povodom 22. godišnjice Oluje vlada u Kninu održati svoju 50. sednicu 4. avgusta, a na dan godišnjice, 5. avgusta, koncert će održati Prljavo kazalište.
Gradonačelnik Knina je, kako prenose hrvatski mediji, rekao da se nada da će ove godine proslava proteći dostojanstveno, kako i priliči ovakvom prazniku.
„Ove godine proslavu Dana pobede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Kninu će uveličati koncert Prljavog kazališta u organizaciji grada Knina“, rekao je Jelić.
Inače, kako je predviđeno državnim protokolom, obeležavanje ovog praznika počeće 5. avgusta rano ujutru polaganjem venaca, nakon čega sledi podizanje zastave na Kninskoj tvrđavi i tradicionalni mimohod jedinica kroz grad, kao i misa u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, kao i prigodne izložbe i ručak s građanstvom, dok će uveče nastupiti Prljavo kazalište.
Istovremeno, drugu godinu za redom nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska pokrenula je projekt „Isprika“ kojim od hrvatskih vlasti traže da se izvini žrtvama kršenja ljudskih prava i ratnih zločina za vreme i nakon vojno-policijske akcije Oluja“ i njihovim porodicama.
U srpskoj zajednici u Hrvatskoj podržavaju ovu inicijativu.
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke, saborski zastupnik i predsednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Milorad Pupovac kaže za RSE da pozdravlja ovu inicijativu i njene predlagače.
„Svesni smo da će proći još vremena dok se ne razvije svest o tome da Hrvatska ima obavezu da nastavi da procesuira počinjene ratne zločine prema pripadnicima srpskog naroda u Hrvatskoj, i da ima takođe obavezu, kao što su to imale i imaju i druge zemlje na prostoru bivše Jugoslavije, izviniti se ne samo zbog ratnih zločina nego i zločina etničkog čišćenja, sprečavanja povratka i otežavanja života povratnicima u određenom razdoblju nakon 1995. godine.“
Pupovac je upozorio da takve politike koje su poslednjih nekoliko godina dominantne rezultiraju lošim odnosima među narodima i državama u regiji.
„I zbog toga će biti potrreban dodatni trud i dodatna podrška inicijativama poput ove, jer teško će se moći uspostaviti normalno stanje i u državama, a i između njih, ukoliko se nećemo vratiti toj vrsti politike koju su neki osuđivali, umjesto da je razumiju“, zaključio je Pupovac.
O obeležavanju Dana pobjede u Hrvatskoj i godišjici vojnopolicijske akcije Oluja govorio je danas i ministar branitelja Tomo Medved.
Upitan da li se ta godišnjica obeležava samo na kninskoj tvrđivali zbog „straha od izviždavanja“, Medved je ogvorio takođe pitanjem:“A gde bi trebalo ta prslava da se održi“.
Podsetio je da je na istom tom mestu govorio prvi hrvatski predsednik Franjo Tuđman.
„Kakav strah, o čemu govorimo“, zapitao je Medved novinare.
(Tanjug)
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Inicijativa mladih za ljudska prava poziva Zagreb da se izvini žrtvama „Oluje“