fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Пронађена зграда усташке болнице у Јасеновцу

На локацији на којој се у Независној држави Хрватској налазио дио комплекса логора Јасеновац пронађена је зграда болнице у којој су усташе лијечили углавном јеврејски љекари – логораши, пишу београдске „Вечерње новости“.

Јасеновац, 1941 - 1942 (photo: US Holocaust Memorial Museum)
Јасеновац, 1941 – 1942
(photo: US Holocaust Memorial Museum)

Лист наводи да је болница пронађена између манастира Јасеновац и истоименог мјеста и истиче да је ово највеће откриће од ослобођења до данас у вези са Јасеновцем, будући да се вјеровало да од некадашњег логора смрти није остало ништа осим Кожаре која није у музејској функцији.

Његово преосвештенство епископ славонски Јован рекао је листу да је усташка болница откривена на имању породице Клинцов, а да је Епархија пакрачко – славонска откупила недавно ову зграду која је сада саставни дио манастира Јасеновац и у којој ће бити направљена музејска поставка.

„Када говоре о Јасеновцу људи углавном мисле на Циглану од које нису остали трагови. Међутим, између Циглане и манастира Јасеновац у коме је за време рата била смештена усташка моторизована јединица која је патролирала и ловила одбегле логораше, али и клала по широј околини места, постојала је зграда усташке болнице“, рекао је владика Јован.

Ту су се налазила имања српских породица Тривунчић и Клинцов које су се послије рата вратиле на своја огњишта и управо зато ове зграде нису биле откривене и срушене.

Владика Јован је навео да зграде нигдје нису биле означене као логорске зграде, нити су припадале Спомен-комплексу Јасеновац.

Поред куће породице Клинцов, грађене шездесетих година, постоји штала и штагаљ који су коришћени као усташка болница.

Ту се налази и колиба која је данас шупа за алат, а гдЈе су некада били смЈештени јеврејски заточеници, љекари који су лијечили усташе, а на зиду бараке пронађена је велика Давидова звијезда, као и стари комплет за прву помоћ.

„О открићу смо одмах обавестили `Јад Вашем` и међународну кровну организацију сећања на Холокауст ИХРА. Изразили су велико интересовање и вољне су да учествују у музејском уобличавању пронађених објеката“, рекао је владика Јован.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: