Уочи обиљежавања годишњице злочина у Тузли 15. маjа 1992. године, у Биjељини jе синоћ промовисана књига „И крв jе горела“ у коjоj аутор Радован Кецоjевић свjедочи лична искуства о масакру над воjницима некадашње ЈНА коjи су се повлачили ка Србиjи.
„Мучки, кукавички и бедно, из заседе су ликвидиране две чете младости, без отпора, jер су тадашња општинска власт, полициjа и териториjална одбрана гарантовале да ће се колона у миру повући из Тузле“, рекао jе Кецоjевић.
Аутор jе воjно лице у пензиjи и стручњак за наоружање коjи jе као пиротехничар обавио форензичко испитивање терена након злочина у Тузли, из коjег jе изашао у размjени маjа 1993. године.
Кецоjевић jе приjе књиге „И крв jе горела“, коjа потресно свjедочи о масакру невиних, обjавио двиjе књиге поезиjе, а неке од пjесама налазе се и у овоj књизи.
На промоциjи коjа jе одржана у биjељинском Центру за културу, доктор историjских наука и директор Историjског музеjа Србиjе Душица Боjић рекла jе новинарима да jе „у Тузли погинуло више од 224 воjника, углавном Срба“.
Боjићева jе деведесетих година била руководилац Документационог центра за геноцид на простору претходне Југославиjе при Комесариjату за избjеглице и каже да jе забиљежила више од 10.000 личних свjедочења о страдању, наjвише Срба, током сукоба у државама некадашње Југославиjе.
Према њеноj оцjени, идентичне трагедиjе у Сараjеву и Тузли 1992. године догодиле су се због непажње оних коjи су исељавали касарне према постигнутом договору.
„Кецоjевић нам не дозвољава да то заборавимо. Он нам jе омогућио да се сећамо, да памтимо и да поколењима предамо завет да памте сва страдања Срба у Тузли од 1992. до 1995. године“, закључила jе Боjићева.
Преживjели учесник масакра над „Тузланском колоном“ Славко Новаковић рекао jе да jе велики злочин у Тузли био увод у рат у БиХ и у етничко чишћење Срба са вjековних огњишта.
Новаковић jе рекао да су „у овом злочину убиjене стотине младића“, те да и 23 године након злочина вjеруjе да ће се истина сазнати и да ће казна стићи злочинце.
Везане виjести:
ДАН КАДА ЈЕ И КРВ ГОРЈЕЛА – Jadovno 1941.