fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Вечерас у Бањалуци – Промоција књиге „Судбина Крајине“

Књига "Судбина Крајине"
Књига Срђана Радуловића „Судбина Крајине“

– Вруће главе, без историјске дистанце, догађаје је вивисекцирао „in vivo“ и сасипао у лице отрежњујућу истину тада још живим главним актерима и креаторима крајишких малих живота и голих људских судбина – пише Цвијетин Миливојевић, политички аналитичар и новинар, у поговору који је насловио „Срђанов народ Мојсијев“.

Промоција другог, непромењеног (репринт) издања хронологије „Судбина Крајине“ Срђана Радуловића (1957-2012), истакнутог новинара и дугогодишњег уредника „Блица“ и недељника НИН, одржаће се 17. Децембра 2015. у простору Народне и универзитетске библиотеке у Бањалуци.

Срђан Радуловић савремену повест Срба у Хрватској исписао је, истиче Миливојевић, моћном новинарском мером, на прву лопту, за само месец-два.
– На два читана интернет портала који су објавили одломке из Срђанове књиге, али невешто опремљене, приметио сам да је већина коментатора схватила да је аутор жив и да је књига изашла ових дана. А с обзиром на садржај коментара, показује се да је књига после 20 година издржала пробу времена и као да је писана данас – додаје Миливојевић.
Миливојевић је подсетио да се прва идеја за књигу родила већ августа 1995, када се Радуловић вратио из Книна, где је добровољно отишао, са речима да има толико материјала да осећа обавезу да напише књигу о судбини Крајине.

Српско културно друштво (СКД) “Зора“ Книн – Београд је поводом 20 година од “Олује“објавило репринт књиге „Судбина Крајине“, обима око 200 страна од којих су, како се наводи, на 100 страна документи.
Прво издање Радуловићеве књиге објавила је почетком 1996. тада тек формирана издавачка кућа „Данграф“ у Београду.

– Дошао је у моју „услужну“ канцеларију са речима: „Чуо сам, Божо, да сте основали издавачко предузеће и да још не радите ништа, а ја сам готово довршио рукопис књиге о настанку и распаду Српске Крајине. Хајде да наше два ништа удружимо и направимо нешто“. Срђан је, заправо, нудио документ са јаким ауторским печатом, а ми смо знали да испод његовог пера не може да изађе нешто пристрасно и необјективно – говори Божидар Андрејевић, један од оснивача куће „Данграф“ и листа „Данас“.
„Судбина Крајине“ представља омаж Крајини и аутору, а често је цитирана у бројним књигама о темама о којима говори.

– Аутор Срђан Радуловић је направио изузетан посао, јер се у тим тренуцима ухватио врло тешке теме, изузетно сложене и данас врло шкакљиве. Требало је све повезати и саставити смислену целину, суочити се са много тога, а Радуловић је у томе итекако успео. Књига је пријемчива и историчарима и учесницима догађаја, нема сувишних података и претеривања у описима. Књигу сам угледао у зиму 1997. код уличног продавца и, као што то увек чиним, прво сам исписао датум и, не знам зашто, „Вјечни спомен на Српску Крајину“.

Да ме неко данас пита каква је то књига, као најбољи сажетак дао бих са „Вјечни спомен на Српску Крајину“ – закључује др Милан Гулић из Института за савремену историју.

„ПРЕДНОСТ САМ ДАО ДОГАЂАЈИМА КОЈИМА САМ ПРИСУСТВОВАО“

Аутор је у уводу записао:

„Руководећи се критеријумом аутентичности, предност сам дао оним догађајима којима сам присуствовао, користећи властите новинарске текстове, али и необјављене записе из новинарског нотеса и дијелове ’повјерљивих’ разговора са кључним људима у врху крајинске власти. Доградњу текста представљају, најчешће међусобно условљени, ставови креатора политике у Хрватској, Србији и међународној заједници, док је документарни додатак не само у функцији основног текста, него и намере да се истовременим објављивањем употпуни хронолошки ток приче о судбини Крајине.“

На промоцији у Бањалуци судјелују:

Саво Штрбац, Милојко Будимир, Слободан Перић и Бранислав Божић.

Четвртак, 17. децембар 2015, Народна и универзитетска библиотека у Бањалуци.

 

Плакат - Промоција књиге „Судбина Крајине“ Срђана Радуловића
Плакат – Промоција књиге „Судбина Крајине“ Срђана Радуловића

 

 

Везане вијести:

Књига „(Х)историја осушене збиље“ представљена у Бањалуци

Ватикан је рат против Србије сматрао неопходним

Никола Кобац: Бесједа пријатељима о мојој књизи

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: