fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Промоција књиге „НДХ у Србији“

У Београду, Прибоју, Пљевљима ових дана је промовисана књига младог историчара Милутина Живковића „НДХ у Србији – усташки режим у Прибоју, Пријепољу, Новој Вароши и Сјеници април-септембар 1941. године“.

На промоцији су, поред аутора, говорили научни саветници Института за савремену историју проф. др Предраг Марковић и др Коста Николић. Књига коју је издало Друштво историчара Србије део је Живковићевог доктората на Филозофском факултету БУ „Санџак 1941-1943.“ Домаћој јавности мало је познато да се марионетска НДХ, сем у деловима Војводине, кратко време „протезала“ и на југозападне делове Србије, као и Пљевља, у црногорском делу Санџака.

Због геостратешког и геополитичког значаја, подручје Санџака је током прве ратне године имало изузетну важност за све сукобљене стране. „Заступници идеје „велике Хрватске“ из 19. века, желели су да се ова држава простире до Косовске Митровице, али опречни ставови Немаца и Италијана, онемогућили су ох да ове идеје спроведу“, објашњава Живковић у изјави за Данас. Током четири месеца колико су Прибој, Пријепоље, Нова Варош и Сјеница били део НДХ, у овим општинама су постојале полицијске снаге усташке државе, а придружиле су им се и поједине јединице локалне муслиманске милиције. Италијани су, међутим, освојили ове територије и припојили их Црној Гори, под њиховом контролом. Група муслимана из Новог Пазара се почетком 1941. састала са Антом Павелићем и тражила да и Нови Пазар буде део НДХ, али се то није десило. Аћиф ефендија, командант Новог Пазара током Другог светског рата који је више нагињао идеји „велике Албаније“, наведену групу је ухапсио по њиховом повратку у Нови Пазар.

Аутор: С. Б.

Извор: ДАНАС

Везане вијести:

Како је НДХ протерала 104.000 Срба | Јадовно 1941.

Холокауст у Србији – безобзирна вештина кроатолагарије …

У Београду одржана конференција „Правни поредак Независне …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: