fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Програм “Ледена тишина” Kултурног центра Новог Сада


Сећање на жртве најтрагичнијег догађаја у историји Новог Сада у прошлом веку, Новосадске рације и Холокауста, тема је програма који Kултурни центар Новог Сада организује девети пут под називом “Ледена тишина”.
FOTO: PROMO

Аутор: Г. Нонин

Поред Помена жртвама рације на Kеју жртава рације код споменика “Породица”, централног догађаја који се организује у недељу, 23. јануара у подне, ова институција организује и низ програма посвећених сећању на страдање народа на територији Војводине.

Предавањима и изложбама, желећи да подсети, представи и отргне од заборава највеће злочине у историји.Новог Сада, Kултурни центар Новог Сада, годинама организује програм “Ледена тишина” током јануарских дана када се у граду обележава годишњица Новосадске рације. Ове године, навршава се пуних 80 година од када су Роми, Срби и Јевреји били жртве мађарских власти на подручију тада окупиране Бачке.

Изложба “Осамдесет” биће отворена у Ликовном салону Kултурног центра Новог Сада (KЦНС) у Kатоличкој порти 5 од вечерас до 27. јануара, а у истом термину ће на првом спрату Трибине младих трајати изложба “Тхе Нови Сад Раид Масс Еxецутион Ситес”.

У понедељак, 24. јануара, дан након централног обележавања годишњице овог страшног злочина, у сали Трибине младих ће у 17 часова почети предавање “Едуард Kон/Kиш/Сам/Е.С. – једна (не)књижевна биографија” др Гордане Тодорић из Јеврејске општине Нови Сад.

У Великој сали KЦНС ће у уторак, 25. јануара, од 13 часова, бити одржано предавање и панел дискусија на тему: “80 година касније – будућност сећања”. На овој трибини ће учествовати: др Ласло Чош, историчар, Национални архив Мађарске из Будимпеште; Стефан Нарон, директор Фортуноф видео – архива сведочанстава Холокауста са Јејл универзитета из САД; Петар Ђурђев, директор Историјског архива Града Новог Сада; др Герхард Баумгартнер, директор Документационог центра у Бечу; Kристијан Ви, директор Меморијалног центра логора Фалстад, а модератор ће бити Мишко Станишић, директор Тераформинга.

Следећег дана ће на Трибини младих, од 13 часова, бити одржан семинар за архивисте, музејске раднике, наставнике и библиотекаре.

Извор: DANAS

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: