fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прогон српског језика

У Никшићу представљена књига др Јелице Стојановић. Одсликавање времена у коме је политика у сукобу са истином

Представљање у Парохијском дому у Никшићу
Представљање у Парохијском дому у Никшићу

Никшић – Лингвистичко остварење професорке др Јелице Стојановић „Пут српског језика и писма“ осветлило је два аспекта историје српског језика у времену Вукове борбе за његову стандардизацију. Промоција овог вредног дела одржана је у Парохијском дому у Никшићу. Радови се баве историјским и актуелним статусом српске ћирилице и актуелног статуса српског језика у Црној Гори.

– Ова књига одсликава и време у коме је политика у сукобу са истином и голим разумом. У Црној Гори, у званичној љубави су политика и антинаука. Без српског језика Црна Гора није Црна Гора. Једино је српски језик може оживети и препородити – казала је ауторка Стојановић, иначе добитница награде Вукове задужбине за науку у 2016. години.

У надахнутом говору проф. др Милош Ковачевић (написао предговор на 50 страна) казао је да ова књига представља научно издање из области лингвистике, синтезу сазнања о историји нашег језика и ћирилице у епохама и земљама овог језика.

– И то све до најновијих политичких насиља над српским језиком и његових преименовања под утицајем мржње и политичке самовоље на развалинама Југославије и свеколике културе – рекао је Ковачевић.

Да је књига студија за себе, која нас води од времена пре Вука до данас, сматра проф. др Михаило Шћепановић.

– У току је процес изгона српског језика и писма са тла Црне Горе. То је пут странпутице – каже Шћепановић.

Проф. др Драго Перовић примећује да аутор живи савремене муке српског језика и писма, илуструјући то бројним примерима, док проф. др Иванка Антовић оцењује да је књига прво научног, па тек онда уџбеничког карактера, у којој нема измицања пред фалсификатима и неистинама. Свештеник мр Слободан Јокић одао је признање професорки Стојановић што је стала на браник „освештаног српског језика и писма“.

ПОРЕЂЕЊЕ

– Ако је црногорска нација измишљена 1941. године, а црногорски језик тек 2011, онда то значи да у том периоду није било Црногораца – сматра професор Ковачевић.

Аутор: В. К.

Извор: НОВСТИ

Ознаке: Црна Гора, Српски језик, Никшић, Јелица Стојановић

Везане вијести:

ЦРНА ГОРА: Уби ме, али нећу писати латиницом, ја сам Србин и …

Чедомир Антић: Раде | Јадовно 1941.

Дечак Раде историју знаде | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: