БАЊАЛУКА, (СРНА) – Злочин над Србима почињен у Буквику 1992. године треба хитно да процесуира Тужилаштво Брчко дистрикта или Тужилаштво БиХ, закључак jе округлог стола коjи jе одржан у Бањалуци.
На округлом столу чиjи jе организатор невладина организациjа „Историjски проjекат Сребреница“ представљена jе монографиjа Љубише Симића „Буквик: злочин без казне“, коjа говори о шестомjесечноj опсади заjеднице српских села Буквик код Брчког и њеном потпуном уништењу у нападу Армиjе БиХ 1992. године.
Аутор jе рекао да монографиjа свjедочи о злочину коjи се догодио приjе 20 година, али Тужилштво Брчко дистрикта jош ниjе ништа учинило да се оваj злочин процесуира и да се одговорни приведу правди.
„Очекуjем да ме неко тужи због лажи о Буквику или ће Тужилаштво Брчко дистрикта процесуирати оваj злочин о коjем Тужилаштво БиХ и даље ћути, jер треће могућности нема“, поручио jе Симић.
Никола Ристић, преживjели свjедок злочина у Буквику, изразио jе незадовољство чињеницом да оваj злочин jош ниjе процесуиран и да се ратни злочинци слободно крећу Брчко дистриктом, а неки од њих се налазе на функциjама у судскоj, извршноj и законодавноj власти .
„Имамо случаj Хасмира Татаревића коjи jе изабран за предсjедника Мjесног одбора у насељу Мераjе, а у рату се истицао у малтретирању заробљених Срба. У логору су биле заробљене шестомjесечне бебе и старци од 88 година, а петорица инвалида у колицима убиjени су 14. септембра 1992.године“, свjедочи Ристић.
Он тврди да jе Србе из Буквика протjерао Мирсад Ђапо, садашњи потпредсjедник у Виjећу народа Републике Српске.
Директор Истраживачко-документационог центра из Сараjева и руководилац проjекта „Босански атлас злочина“ Мирсад Токача рекао jе на овом скупу да jе дошао из поштовања према свим жртвама у БиХ, па и српским жртвама у Буквику.
„Случаj злочина у Буквику jе прилично чист, због чега очекуjем да га процесуира Тужилштво Брчко дистрикта или Тужилаштво БиХ“, истакао jе Токача.
Предсjедник невладине организациjе „Историjски проjекат Сребреница“ Стефан Каргановић рекао jе да се ради о квалитетноj монографиjи коjа jе непристрасна и коjа без патетике говори о злочину у Буквику.
„Ова монографиjа jе врло озбиљно научно диjело коjе може да послужи као правни документ у процесуирању овог злочина“, истакао jе Каргановић и додао да се поставља питање зашто jош нико ниjе процесуиран за оваj злочин коjи се неспорно догодио.
Према његовим риjечима, монографиjа именуjе околности, посљедице, жртве и џелате и поткриjепљена jе богатом изворном документациjом.
Округлом столу присуствовали су и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић, предсjедник Савеза логораша Српске Бранислав Дукић, предсjедник Републичке организациjе породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић, предсjедник Градске организациjе породица погинулих Бањалуке Станислав Бркић.
Припадници муслиманско-хрватских снага су у Буквику убили 71 становника српске националности, ухапшено jе 2.500 Срба коjи су одведени у логоре, а 750 српских кућа jе опљачкано и уништено.