fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПРОЦЕС ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈУ МИЛАНА НЕДИЋА ПОЧИЊЕ 7. ДЕЦЕМБРА

Milan_NedicМилан Недић

Прво рочиште у процесу за рехабилитациjу Милана Недића, предсjедника српске владе у вриjеме њемачке окупациjе у Другом свjетском рату, заказано jе за 7. децембар пред Вишим судом у Београду.

Захтjев зе рехабилитациjу у име потомака поднио jе праунук Милана Недића – Александар Недић, коjи jе наjавио да ће у процесу учествовати броjни свjедоци, међу коjима има и jавних личности.

„То су људи коjе jе Милан Недић своjим одлукама спасао сигурне смрти стрељањем или депортациjом у логоре. Међу њима су неки истакнути комунисти, као и велики броj припадника покрета Драже Михаиловића“, навео jе Александар Недић.

Он jе истакао да ће се током процеса „показати да Недићева влада ниjе имала везе са прогоном и уништавањем Јевреjа у Србиjи и Београду“, преноси „Политика“.

„То ће скинути љагу са Милана Недића, али и са Србиjе и Београда. Наш правни тим припремио jе 1.389 докумената коjи поткрепљуjу ове тврдње“, нагласио jе Александар Недић, коjи jе генерални секретар Српског либералног савjета (СЛС).

Према његовим риjечима, Милан Недић jе од истребљења спасио више од 350.000 Срба у злогласноj НДХ и захваљуjући њему нико из Србиjе ниjе био мобилисан на источни фронт.

Недићев праунук додаjе да његов прадjед ниjе био оснивач Бањичког логора, већ jе то била „Комесарска управа под Миланом Аћимовићем“, као и да тадашња влада нема везе са оснивањем логора Саjмиште.

Милан Недић био jе начелник Генералштаба Воjске Краљевине Југославиjе, а од 1939. министар воjске и морнарице. Због залагања за сврставање уз Адолфа Хитлера, усљед неспремности Југославиjе за рат, смиjењен jе 1940. године, а реактивиран годину дана касниjе.

Прихватио jе мjесто предсjедника квислиншке владе, а у октобру 1944. бjежи у Аустриjу, да би га британске снаге испоручиле Београду 1946. године.

Београдске новине обjавиле су 5. фебруара 1946. године да jе Недић извршио самоубиство у затвору, скочивши кроз прозор.

Његови потомци сада траже да се поништи уредба Владе ФНРЈ из 1949. године, коjом се народним неприjатељима одузимаjу имовина и грађанска права.

Милан Недић никада ниjе био осуђен, нити jе против њега подигнута оптужница. Уколико рехабилитациjа буде успjела, може се приступити реституциjи Недићеве имовине.

Недић и двоjица његове браће Бошко и Милутин посjедовали су 37 ари Земунског парка, дио зграде у Немањиноj 35, гдjе се данас налази нова зграда Народне банке Србиjе, неколико плацева у Земуну и у Гроцкоj, на излазу из Београда.

Извор: srna

 

Везане виjести:

Недић и Михаиловић, дупли аршини – Jadovno 1941.

Генерал Милан Недић – издаjник, или пророк српског страдања …

Генерал Милан Недић ниjе пристао ни да само три српска …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: