fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Приказан филм „Завештање“ о страхотама у усташким логорима

У Мостару је приказан документарни филм „Завештање“ снимљен на основу свједочења жртава које су као дјеца преживјели логоре и геноцид у Независној Држави Хрватској /НДХ/ од 1941. до 1945. године.

У Мостару је приказан документарни филм "Завештање" снимљен на основу свједочења жртава које су као дјеца преживјели логоре и геноцид у Независној Држави Хрватској /НДХ/ од 1941. до 1945. године.
Филм “Завештање” Фото: СРНА

Посљедњи живи свједоци кроз емотивне исповијести причају своје судбине и ужасе кроз које су прошли у логорима НДХ. Филм је синоћ приказан у организацији Српског културног и просвјетног друштва /СКПД/ „Просвјета“ – Градски одбор Мостар.

Режисер филма Иван Јовић каже да је „Завештање“ архивско-документарни пројекат који се бави жртвама усташког геноцида у Независној Држави Хрватској од 1941. до 1945. године.

„Снимили смо 94 свједока који говоре о страдању у логорима НДХ и на кућом прагу. Имамо 450 часова снимљеног документарног материјала, а филм траје 88 минута и у њему говори 55 свједока“, каже Јовић.

Он наводи да су у питању свједоци који су говорили у посљедњим данима живота.

„Неки од њих су говорили први пут. Све су то била дјеца из Јастребарског, Сиска, Јасеновца. Они су заједно са својим родитељима преживјели сав тај пакао. Ово је један њихов видео-тестамент, тако смо и дали име `Завештање`“, истиче Јовић.

Директор филма Моња Јовић рекла је да је било тешко жртве „отворити“ да говоре.

„Код нас је након Другог свјетског рата дуго постојало ћутање, јер је доминантни наратив културе сјећања био антифашистички борац. Цивилне жртве су биле потискиване у други план. Сада је тим људима који су и сами све то потискивали требало указати колико је важно да се то остави за потомство, јер одлази посљедња генерација из Другог свјетског рата“, каже Јовићева.

Она наглашава да је изузетно важно да постоји видео-архива која чува свједочења људи.

„Tо су први препознали Јевереји и за њих је свједочење особе која је то преживјела невјероватно важно. Колико год изучавали геноцид и холокауст, то је непрепричљиво и због тога је изузетно важно да имамо свједочења некога ко је то преживио и осјетио на својој кожи да бисмо и ми као наредна генерација могли да се приближимо том догађају, развијемо емпатију и да се боримо за то да се то више никад не понови“, нагласила је Јовићева.

Асистент режије Ана Маријановић навела је да су тишина и мук биле реакција људи који су одгледали филм.

„Реакције кажу да смо пронашли равнотежу. С тим људима је требало проћи кроз све то што. Прво морате да их отворите, а онда с њима пролазите кроз бол“, рекла је Маријановићева.

Мостарска публика је занијемила након потресних свједочења жртава који су као трогодишњаци или петогодишњаци прошли пакао у логорима НДХ. Њихова сјећања на страхоте су и данас жива и свједоче о невјероватним страдањима и људском злу.

Предсједник СКПД „Просвјета“ Мостар свештеник Радивоје Круљ након пројекције је рекао да филм свједочи Христа и његово васкрсење и љубав. „Ријеч је о потресном филму који даје јаку поруку праштања, љубави и мира“, реко је Круљ.

„Завештање“ је дио ширег архивско-документарног пројекта под називом „Усмена историја страдања цивила у НДХ – Завештање“, током којег је протекле четири године прикупљено више од 450 часова материјала.

„Завештање“ представља јединствен филмски споменик који преноси колективно искуство страдања у Другом свјетском рату на територији Независне државе Хрватске.

Филмска прича је без наратора, историчара и архивских снимака, уроњена у чисту непосредност живих свједочења.

Домаћа премијера филма одржана је у новембру 2016. године у Београду, а свјетска премијера у Москви. Приказан је у свим већим градовима у Србији, те у Бањалуци.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Филм “Завештање” премијерно приказан у Загребу | Портал Форум

Приказан филм „Завештање“ о усташким звјерствима | Јадовно …

Преживели Јасеновац без мржње | Јадовно 1941.

Филм о Јасеновцу на фестивалу у Москви, сниман по …

Видеоспоменик: Завјештање у Бањој Луци | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: