Direktor Muzeja žrtava genocida Veljko Đurić Mišina izjavio je prilikom projekcije dugometražnog dokumentarnog filma o nacističkom logoru Staro sajmište da je teško utvrditi tačan broj ljudi koji su prošli kroz ovaj logor, ali da se pouzdano zna da ih nije manje od 32.000.
Mišina, koji je i autor filma, rekao je da je u Sajmište dovedeno oko 8.000 Srba sa Kozare, koji su tu ili stradali ili završili u Jasenovcu ili su odvedeni u Norvešku i Njemačku na prisilni rad.
On je podsjetio na to da se često prenebjegava činjenica da se logor Sajmište nalazio na teritoriji NDH kod Zemuna, a ne u Beogradu, te napomenuo da je bila namjera i da se „u talasu revizije istorije, koja se forsira iz Zagreba, a ima podršku u pojedinim krugovima u Beogradu“, ovim filmom podsjeti da Srbija nije imala nikakve veze sa tim logorima.
Dvodjelni dugometražni dokumentarni film o nacističkom logoru Staro sajmište u produkciji Muzeja žrtava genocida iz Beograda prikazan je danas u Domu Vojske Srbije u Beogradu. Time je obilježeno 75 godina od zatvaranja Jevrejskog logora Sajmište i početka rada prihvatnog logora za Srbe.
Film, čiji prvi dio nosi naziv „Judenlager Semlin“ /“Jevrejski logor Zemun“/, a drugi „Anhaltelager Semlin“ /“Prihvatni logor Zemun“/ traje oko jedan i po čas.
U filmu je korišten materijal različitih arhiva, muzeja i institucija, kao i originalni filmski materijal. Režiju potpisuje Dragan Ćirjanić.
Mišina je istakao da je namjera da film do kraja godine bude prikazan u Jerusalimu, o čemu su u toku razgovori sa saradnicima i prijateljima iz Izraela, a biće ponuđen i Radio-televiziji Republike Srpske i Radio-televiziji Srbije.
Film je drugi u nizu iz produkcije Muzeja žrtava genocida, u okviru koje je već snimljen „Pakao Nezavisne Države“, a emitovali su ga Radio-televizija Srbije i Radio-televizije Republike Srpske.
Muzej žrtava genocida do sljedeće godine namjerava da snimi i dokumentarni film koji se bavi stradanjem srpskog naroda u Prvom svjetskom ratu.
Staro sajmište osnovano je u decembru 1941. godine kao Jevrejski logor i do 1942. godine kroz njega je prošlo oko 7.000 Jevreja iz Kraljevine Jugoslavije od kojih je većina streljana na Banjici, a ostali su stradali u logorima ili na drugim stratištima.
Od osnivanja Prihvatnog logora za Srbe u ljeto 1942. do ljeta 1944. godine kroz logor Sajmište prošlo je i najmanje 25.000 Srba.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Dragan Popović: Staro sajmište je simbol sveopšteg stradanja …
Logor Staro Sajmište čeka da bude dostojno obeležen …