Свједочење заштићеног свједока у случају убиства дјечака Слободана Стојановића 1992. године за Суд БиХ није било вјеродостојно и ова институција ради све да овај свједок буде дискредитован како би се у неким другим процесима сачували команданти такозване Армије БиХ, укључујући и Насера Орића, пишу „Независне новине“.
Лист подсјећа да је Суд БиХ осудио Елфету Весели на 10 година затвора за брутално убиство дванаестогодишњег дјечака, а њеног команданта Сакиба Халиловића ослободио оптужбе, образлажући то чињеницом да у Кривичном закону СФРЈ није прописано дјело за које је он био оптужен.
„Недавно је за исто дјело за које је оптужен Халиловић у Суду БиХ осуђен Менсур Ђакић, тако да је образложење Суда БиХ у овом случају у најмању руку смијешно“, каже извор „Независних новина“.
„Глас Српске“ пише да је из образложења срамне пресуде Суда БиХ којом је Веселијева осуђена на 10 година затвора, а Халиловић ослобођен оптужбе, јасно да је судско вијеће више пажње посветило заштити ослобађајуће пресуде Насеру Орићу, него кажњавању убица српског дјечака.
Према тврдњама саговорника „Гласа Српске“, који је одлично упућен у дешавања и начин функционисања Суда БиХ, образложење пресуде писано је с намјером да се деградира заштићени свједок „С1“ у овом процесу.
Према тврдњама саговорника листа који је одлично упућен у дешавања и начин функционисања Суда БиХ, оптужница је и у једном и у другом предмету подигнута на потпуно идентичном институту командне одговорности.
„Ово је још једна потврда да се Суд БиХ не води истим аршинима у идентичним правним стварима и пресуда за иста кривична дјела зависи од вијећа до вијећа“, наводи овај саговорник.
Како је додао, судија Дарко Самарџић је био предсједник Судског вијећа које је ослободило Сакиба Халиловића, као и члан судског вијећа које је по истом основу осудило Ђакића.
„Судија Самарџић је покушао у образложењу пресуде да објасни да би Халиловић био крив само да је убиство дјечака наредио или га сам извршио. Међутим, све оно у чему није пронашао елементе командне одговорности у овом предмету, јесте прије неколико мјесеци у пресуди команданту Првог батаљона 108. бригаде ХВО-а Босанска Посавина Менсуру Ђакићу. Додуше, и Ђакић је осуђен на мизерну двогодишњу затворску казну, нижу чак и од законског минимума, али је за разлику од Халиловића ипак проглашен кривим по командној одговорности“, наводи саговорник „Гласа Српске“.
Извор: СРНА
Везане вијести:
ВЕСЕЛИЈЕВОЈ 10 ГОДИНА ЗАТВОРА ЗА УБИСТВО ДЈЕЧАКА СЛОБОДАНА СТОЈАНОВИЋА