У рејону Шаранове јаме, близу мјеста некадашњег усташког логора Јадовно, одржана је 26. јуна комеморација и прво обиљежавање Дана сјећања за преко 40 000 жртава тог усташког логора смрти који је дјеловао преко љета 1941. године.
Комеморацији су присуствовали хрватски предсједник Иво Јосиповић, изасланик предсједника Србије Бориса Тадића Млађан Ђорђевић, изасланик премијера РС Саво Лончар, хрватски вицепремијер Слободан Узелац, амбасадор Србије Станимир Вукићевић, већи број државних званичника , као и руководиоци града Госпића и Личко сењске жупаније на челу са замјеником жупана Миланом Крмпотићем. Споменимо да се комеморацији придружила и мајка српског предсједника, Невенка Тадић, чији је отац једна од жртава тог усташког стратишта.
Обиљежавање првог Дана сјећања на жртве Јадовног организирали су Српско народно вијеће, Координација жидовских опћина у Хрватској, Савез антифашистичких бораца и антифашиста (САБА) и Удружење потомака и поштовалаца жртава комплекса усташких логора „Јадовно 41“ из Бањалуке. Комеморацији је присуствовало неколико стотина људи из Хрватске, БиХ, Србије и других земаља, међу којима и представници српске мањинске самоуправе из цијеле Хрватске, бивши борци и активисти невладиних организација, који су заједно са службеним делегацијама положили вијенце и запалили свијеће за побијене.
У обраћању окупљенима, предсједник Иво Јосиповић нагласио је да је антифашизам уграђен у темеље хрватске државе као и да је у Хрватској још превише уништених споменика, превише заборављених жртава и превише релативизирања злочина који су почињени у Другом свјетском рату, али да ће се он борити да се такво стање промијени набоље.
– Због тога ћемо обновити све наше споменике. Моје није да о томе говорим, него да инзистирам да се то оствари, рекао је предсједник који је за 27. јул најавио откривање споменика устаницима у Србу, који је финанцирала хрватска влада.
– Хрватски антифашизам и партизанска борба су темељ хрватске државности. Сувремени наставак те борбе, праведан и обрамбени Домовински рат, наставак је тога антифашизма што је заједно довело до успоставе самосталне и демократске Хрватске, рекао је предсједник Јосиповић.
– На овом су мјесту Срби, Жидови и Хрвати били жртве безумне мржње само зато што у једној идеји државе за њих није било мјеста у НДХ, рекао је предсједник СНВ Милорад Пуповац и нагласио је да се у Хрватској у посљедњих 20 година према жртвама нацистичког, фашистичког и усташког терора водила политика заборава и деструкције њихових споменика.
Пуповац је изразио и противљење политици изједначавања жртава и истакао да неће проћи таква стратегија која се водила у Хрватском сабору и уз позивање на документе Савјета Европе о осуди комунистичких злочина. Јасеновац не може бити исто као и Блајбург, а Јадовно не може бити исто као и Тезно, нагласио је Пуповац који је усташке злочине назвао политиком државног геноцида која је узроковала каснију политику одмазде и освете.
Осврћући се индиректно на случај једне Београђанке која се код Шаранове јаме појавила са шајкачом, Пуповац је нагласио да на мјеста као што је Јадовно није добродошао нитко тко носи обиљежја мржње или нетолеранције. – Иако вјерујем да су организатори учинили све да не буде никаквих ствари које би могле наштетити комеморацији, спомену на жртве и смислу комеморирања, потрудит ћемо се у будућности искључити такве могућности, закључио је Пуповац.
У име САБА Мирко Мећава осудио је устрајна настојања да се спорадична злодјела партизана у Другом свјетском рату доводе у исту раван са системским државним терором Независне Државе Хрватске.
– Под синтагмом злочин је злочин, хрватски и српски национал – шовинисти већ годинама форсирају изједначавање злодјела партизана с усташама и четницима, антифашистичког НОБ-а с НДХ, Јосипа Броза Тита с Павелићем, Јасеновца с Блеибургом, рекао је Мећава.
Предсједник Жидовске опћине Загреб Огњен Краус против је изједначавања злочина и политиком условљавања помирења тим изједначавањем.
– Ми одбијамо ту идеолошку нагодбу. Желимо да се јасно каже тко је био на којој страни, тко је био жртва, тко је био борац, и на крају, побједник, а тко је био крвник, злочинац и поражен, рекао је и подржао идеју о подизању средишњег спомен обиљежја с костурницом у Јадовну, да би се долично сахранили остаци жртава који су још увијек разасути на 32 крашке јаме.
Предсједник Удружења „Јадовно 1941″ Душан Басташић је казао да је Јадовно мјесто за туговање за потомке жртава тог логора, као и за све оне које их цијене, док је за потомке убица ово мјесто за стид. Он је говорио о политици уништавања која је вођена у логору и критизирао све који су својом шутњом или одустајањем од трагања и достојног сахрањивања жртава логора помогли да он до скора буде заборављен.
Сви говорници нагласили су велике заслуге карловачког хисторичара Ђуре Затезала, који је у више деценија свог рада дошао до цифре од преко 40 000 жртава, а истовремено и до 10 500 имена жртава логора.
Млађан Ђорђевић који је у име предсједника Србије с амбасадором Вукићевићем и послаником Јанком Веселиновићем положио вијенац за жртве усташког терора, том приликом изјавио је да на то мјесто не треба долазити с мржњом, него с љубављу. – Сматрам да у помен на жртве Јадовна требају долазити Срби, Хрвати, Јевреји и други ради заједничких порука мира и љубави“, рекао је.
На мјесту Шаранове јаме парастос је служио владика горњокарловачки Герасим са свештенством и монаштвом Горњокарловачке епархије, док је рабин загребачки Лућиано Прелевић служио кадиш – молитву за мртве.
На зиду који окружује јаму постављена је обновљена спомен-табла која је тамо стајала до 90-их година прошлог вијека, а која говори о страдању 486 Срба из Грубишног поља и околине који су доведени у логор и побијени.
Након комеморације код Шаранове јаме на Велебиту, дио учесника и организатора из хрватске и РС упутио се у увалу Слана на Пагу гдје је поред обновљене спомен плоче, реплике оне постављене 1975. која је уклоњена почетком 90-их, одржана комеморација жртвама логора Слано и Метајна, испоставама Јадовног у којима је за нешто више од два мјесеца побијено 8.000 људи.
Како је велик број жртава убијен у водама око Пага, везивањем камена око врата и бацањем у море, учесници комеморације зауставили су брод на средини пашког канала и бацили вијенац у њихову плаву гробницу.
Након полагања вијенаца делегација организатора, помен жртвама Слане и Метајне служили су свештеници горњокарловачке епархије СПЦ с благословом владике Герасима, након чега су се присутнима укратко обратили Душан Басташић, Милорад Пуповац и Огњен Краус.
Присутни су могли разгледати мјесто некадашњег логора – море камена из ког се истичу само камени остаци некадашњих зграда.
За многе хрватске медија главни догађај била је једна Београђанка, извјесна Александра М. која се прије комеморације код Шаранове јаме појавила са шајкачом на коме је био службени српски грб и коју је скинула тек на инзистирање једног од православних свештеника.
Дјевојку је одвела полиција у Госпићу гдје је платила казну од 300 куна.
Гласноговорница ПУ Личко-сењске Кристина Маодуш изјавила је да је то био једини инцидент на комеморацији, на коју су у дванаест аутобуса дошли људи из Хрватске, Србије, Босне и Херцеговине и Аустрије.
Писање неких медија осудио је и предсједник СНВ Милорад Пуповац.
– Неки медији су од дјевојке, која је на комеморацији носила шајкачу, направили већу причу од саме комеморације. Жао ми је што исти ти медији то не чине кад су у питању Тхомпсонови концерти и други скупови у којима се шаљу и изричу поруке те величају особе и вриједности које су довеле до оваквих комеморација као што је била ова у Јадовном.
Ненад Јовановић
Објављено: 28.06.2010.