fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Преминуо Славко Голдштајн

Публициста и историчар Славко Голдштајн умро је у Загребу у 89. години живота, јавља „Јутарњи лист“.

Славко Голдштајн
Славко Голдштајн

Голдштајн је аутор и уредник многобројних књига и један од најистакнутијих хрватских интелектуалаца.

Голдштајн је био председник Савета Спомен-подручја Јасеновац. Објавио је низ књига о новијој хрватској историји и залагао се за то да се не манипулише бројевима жртава и изрази саучешће свим жртвама, без обзира на националност и веру.

Био је међу онима који су се жестоко противили фалсификовању историје, али и коришћењу фашистичких симбола у модерној Хрватској, међу којима је и усташки поздрав „За дом спремни“.

Рођен је 1928. године у јеврејској породици Иве и Лее Голдштајн. Славко Голдштајн рођен је када се породица на пропутовању нашла у Сарајеву.

Детињство је провео у Карловцу, а на почетку рата усташе су ухапсиле његовог оца, док је сам успео да побегне у Бачки Ковачевац.

Од 1942. године Славко Голдштајн сарађивао је с партизанским јединицама, а крај рата дочекао је у чину поручника. Многи из његове породице страдали су и завршили у концентрационим логорима.

После рата Голдштајн је једно време живео у Израелу, а у Загребу је студирао књижевност и филозофију. Радио је и као новинар, па у „Јадран филму“, а био је један од оснивача „Вјесника у сриједу“ и уредник „Вјесника“.

Заједно са братом покренуо је крајем осамдесетих иницијативу за оснивање Хрватске социјално-либералне странке, прве хрватске политичке партије чији је у почетку био и председник.

Након њега странку преузима Дражен Будиша, а Голдштајн је био председник Јеврејске општине Загреб, а касније јеврејске заједнице Бет Израел.

Једно је време био и саветник некадашњег хрватског премијера Зорана Милановића.

Извор: Б92

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: