fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Premijerno prikazan dokumentarni film „Spomenko na vječnoj straži“

Dokumentarni film „Spomenko na vječnoj straži“, posvećen najmlađem poginulom srpskom borcu Spomenku Gostiću, premijerno je prikazan u banjalučkom multipleksu „Palas“.

Mile Savić autor filma Spomenko na vječnoj straži
Mile Savić, autor filma „Spomenko na vječnoj straži“

Autor filma Mile Savić rekao je novinarima da film prikazuje ko je bio Spomenko Gostić i šta je uradio za srpski narod, te da je zadovoljan reakcijom publike na film koji je snimljen nakon što se prije nekoliko godina pojavila ideja o tome.

On je naveo da je u planu da prikazivanje filma u svim gradovima Republike Srpske, u Srbiji i dijaspori, te da već imaju pozive da bude prikazan i u Moskvi.

Savić je ranije izjavio Srni da je cilj dokumentarnog filma „Spomenko na vječnoj straži“ da lik najmlađeg poginulog borca Vojske Republike Srpske i ono što je učinio za srpski narod i otadžbinu budu sačuvani od zaborava.

On je napomenuo da su ga Spomenkovo herojstvo, poštenje, predanost i ljubav prema svom narodu inspirisali za snimanje ovog dokumentarca.

Komandant Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH Nedeljko Kopuz rekao je novinarima da ovaj film prikazuje istoriju na ovim prostorima i govori o mladom heroju koji je, iako mlad, znao da prepozna značaj borbe u kojoj je, nažalost, poginuo.

„Takvih heroja je bilo dosta i oni govore da je ovdje bilo puno stradanja mladih i nedužnih i da to ne smijemo da zaboravimo“, istakao je Kopuz nakon premijere filma.

Premijeri filma prisustvovali su direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović, demobilisani borci Vojske Republike Srpske i građani Banjaluke.

Petnaestogodišnji Spomenko Gostić, koji je odbio ponudu da se skloni od ratnih strahota već je sa komšijama i prijateljima bio borac Vojske Republike Srpske, poginuo je od granate 20. marta 1993. godine nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren.

Film je snimljen u saradnji sa Boračkom organizacijom Republike Srpske, a pretpremijerno je prikazan 20. marta u dobojskom Centru za kulturu, povodom obilježavanja 23 godine od Spomenkove pogibije.

Spomenko Gostić sahranjen je na mjesnom groblju Gornji Ulišnjak, gdje počivaju njegova majka i baka.

Predsjednik Republike Srpske odlikovao ga je ordenom zasluga za narod.

Radio Televizija Republike Srpske

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: