BEOGRAD/SRNA/ – Dokumentarno-igrani film „Srbija u Velikom ratu“ premijerno je sinoć prikazan u Beogradu.
Premijeri filma u Domu Garde na Topčideru prisustvovao je i ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, koji je naglasio da je to ostvarenje veoma značajano jer podsjeća na slike stradanja iz četiri godine Prvog svjetskog rata, a koje su i dalje veoma jake.
„Podsetiće nas na veliku žrtvu, ali i podvige srpskog vojnika, a zahvaljujući upravo njima Srbija je izašla i tada kao pobednik“, rekao je Gašić.
Film „Srbija u Velikom ratu“, autora Slađane Zarić, urađen je u koprodukciji Ministarstva odbrane – Vojnofilmskog centra „Zastava film“ i Radio televizije Srbije, podsjećaju beogradski mediji.
Geopolitički odnosi uoči Velikog rata, interesi velikih sila i položaj Srbije, srpski ustupci i autrougarski ratni ultimatum – neke su od tema u filmu koji obrađuje sve najznačajnije trenutke u srpskoj istoriji od 1914. do 1918. godine.
Sniman je u 13 država – Srbiji, Albaniji, Grčkoj, Makedoniji, Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Rusiji, Tunisu i Francuskoj, na putevima i lokacijama kojima je prošla srpska vojska od 1915. do 1918. godine.
Reditelj filma, čiji pokrovitelj je Ministarstvo kulture Srbije, je Ivana Stivens, a glumačku ekipu predvode Voja Brajović, Branislav Lečić, Miki Krstović, Srđan Timarov, Branko Jerinić…
U filmu govore i eminentni srpski, ali i inostrani istoričari iz Velike Britanije, Francuke, Rusije, tako da je i sa međunarodnog aspekta sagledano onog što se dešavalo u Prvom svjetskom ratu.
Dokumentarno-igrani film, osim osvrta na najznačajnije bitke srpske vojske iz tih godina sadrži i ne tako poznate priče o sudbini srpskih vojnih zarobljenika i civila.
Igrane scene u filmu predstavljaju rekonstrukciju važnih istorijskih događaja, a zasnovane su na svjedočenjima savremenika koja su ostala zabilježena u istorijskim knjigama i ratnim dnevnicima.
Vezane vijesti:
U MOSKVI ODIGRANA PREDSTAVA „SOLUNCI GOVORE“
DOKUMENTARNO FILMSKO VEČE O PRVOM SVJETSKOM RATU
U Somboru održani susreti „Matica – Dijaspora“